Svi tražimo dobru ponudu kada kupujemo novi telefon, provjeravamo njegove specifikacije i karakteristike kako bismo vidjeli odgovara li našim potrebama, no vrlo rijetko iko od nas planira koliko ga dugo zapravo želi zadržati.
Naravno, tehnološke firme žele da nadogradite što je prije moguće, no pitanje je - trebate li? Koliko često biste trebali prijeći na novi telefon? Šta uopće utječe na životni vijek pametnog telefona i kako ga produžiti?
Pametni telefoni propadaju kao i svaki drugi elektronički uređaj, no njihov životni vijek može uveliko varirati ovisno o vrsti korisnika, koliko se koriste telefon, gdje korisnik živi i koliko dobro brine o uređaju.
Ako svoj telefon koristite duže vrijeme svaki dan, on će se više trošiti. Ukoliko velik dio dana provedete na prijenosnom ili ličnom računaru, vaš telefon duže ostaje netaknut i stoga ne prolazi kroz toliko zlostavljanja. Ako ste nespretni i skloni ispuštanju uređaja iz ruke, na njemu brzo mogu nastati pukotine i udubljenja. A ako živite negdje gdje su vremenski uvjeti ekstremni, baterija također će biti pod velikim opterećenjem i to će utjecati na vaš uređaj.
Kvalitet hardvera unutar vašeg telefona također utječe na njegov vijek trajanja. Vodeći modeli koriste visokokvalitetne materijale i duže će trajati, dok jeftini telefoni često koriste komponente koje su već zastarjele i stoga će brže prestati raditi.
Na kraju priče, dug rok trajanja vašeg uređaja zavisi o vašoj brizi. Evo što Makeuseof predlaže da napravite kako bi vam telefon radi duže:
Izbrišite nepotrebne aplikacije i stare datoteke kako biste izbjegli prepunjavanje pohrane.
Ne igrajte grafički intenzivne igrice koje vaš telefon ne može podnijeti.
Koristite futrolu i zaštitu za zaslon kako biste se zaštitili od padova.
Slijedite smjernice za zdravlje baterije i izbjegavajte punjenje preko noći.
Redovno čistite prašinu i krhotine iz priključaka vašeg telefona.
Ne preuzimajte aplikacije i datoteke iz neprovjerenih izvora.
Ponovno pokrenite telefon barem jednom sedmično.
Neka vaš telefon popravljaju samo ovlašteni serviseri.
Izbjegavajte izlaganje telefona ekstremnim temperaturama.
Mnogi ljudi svoj telefon nadograđuju zato jer je njihov trenutni imao problema. Ako je to slučaj, preporučujemo da prvo saznate što nije u redu s vašim telefonom, kako biste znali isplati li se popraviti vaš trenutni uređaj umjesto kupnje novog. Međutim, nemojte ignorirati znakove da je vrijeme za nadogradnju. Jedan od najčešćih je baterija koja se jako brzo prazni. Iako postoje načini za produženje trajanja baterije na Androidu, najprikladnija je opcija nabaviti potpuno novi telefon.
Također biste odmah trebali izvršiti nadogradnju ako neka bitna komponenta počne neispravno raditi. Možda su mikrofon i zvučnik začepljeni ili oštećeni, zbog čega niste mogli imati jasne pozive. Ili se možda oštetio priključak za punjenje i sada se vaš telefon ne puni.
Ako je vaš telefon postao prespor, to obično znači da procesor više ne može pratiti zahtjeve sistema aplikacija i igara koje se neprestano poboljšavaju. Ako vam je ponestalo prostora za pohranu, možete prenijeti neke podatke na vanjski tvrdi disk ili SD karticu, no najprikladnije je nabaviti novi telefon s većim kapacitetom pohrane.
Drugi razlog za nadogradnju je taj što vaš telefon više ne dobiva ažuriranja softvera od proizvođača. iPhonei dobivaju pet do šest godina podrške, ali većina proizvođača Androida nudi samo tri godine velikih ažuriranja OS-a.
Bilo koji od ovih razloga dovoljan je da razmislite o kupovini novog telefona.