Kupovina automobila u Njemačkoj ne jenjava već godinama, a posljednjih godina uvozi se između 60 i 70 hiljada primjeraka, i to direktno ili preko autokuća za rabljene. No, za neiskusnog korisnika zainteresiranog za kupovinu uvezenog automobila, ova odluka uključuje visok rizik od prevare, bilo gubitkom novca, ili kupovinom vozila koje ima ozbiljne skrivene probleme.
Kako biste izbjegli upadanje u bilo kakvu zamku ili prevaru, ovo su glavni savjeti ako želite kupiti automobil doveden iz Njemačke.
Ovo biste trebali provjeriti prilikom uvoza vozila ili kupnje vozila koje je već uvezeno, a treba posvetiti pažnju detaljima.
Imate dvije mogućnosti za kupovinu automobila iz druge zemlje u Evropskoj uniji: samostalan uvoz ili kupujete već uvezeni. Pritom ako uvozite sami važno je napomenuti da ste suočeni s kompliciranijim procesom ako nemate prethodnog iskustva.
Imajte na umu da ćete morati putovati u Njemačku, voziti se autobusom pa vraćati s kupljenim, unajmiti automobil ako ne putujete svojim, ili će vas voziti prijatelj ili poznanik. Slijedi kupovina, nabava registarskih tablica, osiguranje, a svemu tome dodajte troškove smještaja i gorivo.
Nakon što ste platili željeno vozilo i sve obavili, morat ćete putovati nazad. Ako više volite uštedjeti na putovanjima, možete unajmiti usluge kamiona za prijevoz automobila, ali ćete ga i morati platiti. A kad ste tamo, morate provesti cijeli postupak registracije.
Uglavnom kupovina u vlastitoj režiji jest nešto povoljnija, ali tek neznatno ako se ne vraćate "na vlastitim točkovima", a pritom je cijeli postupak zapravo zahtjevniji od ovih nekoliko rečenica.
Osim toga, uzmite u obzir da ćete auto koji kupujete morati sami provjeriti, potražiti radionicu u kojoj to rade, ili ga samo bez provjere njegovog stanja, što vam ne preporučujemo.
Uglavnim, nakon kontaktiranja prodavača tražite ga broj šasije i servisnu knjižicu, ako postoji. Naime, svi noviji automobili nemaju fizičku servisnu knjižicu u vidu papira na kojem su udareni pečati. Većina ih sada koristi digitalne servisne knjižice, pohranjene kod ovlaštenih servisera, upravo kako bi se smanjili pokušaju manipulacije i varanja.
Nakon što ste od prodavača dobili broj šasije, postoje brojne stranice koje se oglašavaju putem interneta i koje tvrde da mogu provjeriti cijelu historiju vozila. Naravno, uz naknadu.
Druga opcija je preporučljivija: kupovina automobila koji je iz Njemačke dovezla auto kuća od povjerenja.
No i ovdje vrijedi sljedeće: najvažnije je da je automobil redovno održavan, servisiran, da nije imao ozbiljnije oštećenje i da su na njemu stvarni kilometri. Cijeli postupak uvoza već je pritom proveden i auto je za registraciju.
Osim toga, postoje firme posvećene ovom unosnom poslu uvoza vozila koja prihvataju narudžbe. Vi samo morate odabrati automobil s oglasa. Možete zatražiti i specifičan model, sa specifičnim karakteristikama, a trgovac će ga locirati u Njemačkoj, provjeriti i napraviti ponudu.
Minus autokuća jest cijena automobila iz vrlo jednostavnog razloga – one rade zbog zarade. Tako da često znaju otkupiti povoljan automobil te ga prodati po nešto većoj cijeni.
Kod traženja vašeg idealnog auta iz Njemačke, sasvim očekivano, prvi korak su internet oglas, ali već tu možete upasti u pokušaj prijevare, stoga je važno vrlo dobro provjeriti šta se oglašava i ko to pokušava prodati. Ne ustručavajte se biti sumnjičavi ako vam nešto ne odgovara u oglasima za prodaju i pokušajte izbjeći one u kojima je vozilo znatno ispod tržišne cijene.
Nakon što pronađete automobil koji želite kupiti, vrijeme je da detaljno pregledate oglas. Provjerite koliko je dugo prodavač aktivan na web stranici s popisom polovnih automobila. Ako je profil nov, nedostajat će vam recenzije koje potvrđuju postojanje firme i usluge. Osim toga, katalog automobila koji se oglašava po cijenama nižim od tržišnih cijena je možda prevara.