konferencija

Kvalitetna edukacija u oblasti računovodstva, finansija i poreza preduvjet za put naprijed

Bez kvalitetne edukacije nećemo moći odgovoriti izazovima aktualnog trenutka u oblasti računovodstva, revizije, finansija i poreza, ključna je poruka učesnika XXIII Međunarodnog simpozija Bridge, koji je konzultantska kuća Revicon organizirala od 12. do 14. juna u Neumu.

Marin Ivanišević, vlasnik Revicona ističe da je simpozij pružio platformu za stručnjake da zajedno razmotre ključne promjene kako bi njihov utjecaj na rad dočekali spremni.

“Poruke koje šaljemo jasno ukazuju na neophodnost kontinuirane edukacije i prilagođavanja novim tehnološkim i zakonodavnim izazovima,” dodaje Ivanišević.

Fleksibilni oblici rada, poput hibridnog rada, jedan su od načina za zadržavanje radnika u kompanijama, kao i u državi, druga je poruka struke.

“Na ovaj način, unaprjeđuje se produktivnost, potiče bolji balans između privatnog i poslovnog života i smanjuje fluktuacija radne snage. Zato je zaključak struke kako ih je što prije potrebno staviti u regulatorni okvir na različitim razinama,” objašnjava Arnela Muhotić-Bjelica, pravna savjetnica Revicona.

Uz navedeno, pozdravljen je napredak u digitalizaciji poreznog sustava u BiH. Ova mjera povećava porezne prihode smanjenjem sive ekonomije i poboljšava usluge za porezne obveznike. Istaknuti su primjeri elektronske porezne prijave i kvalificiranog elektronskog potpisa na razini države, kao i proces fiskalizacije u realnom vremenu koji je ove godine počeo u Republici Srpskoj, te se identično rješenje očekuje i u Federaciji BiH.

Sa simpozija je poručeno i kako je strah od vještačke inteligencije neopravdan.

“Pravi potencijal AI leži u sposobnosti da nadopuni, a ne zamijeni ljudske sposobnosti. Radnici će, bez sumnje, morati prihvatiti nove tehnologije ako žele ostati konkurentni na tržištu”, objasnio je Marko Dmitrović, savjetnik Revicona.

Nadalje, istaknuta je i potreba integracije tehnologije u proizvodne procese, što je tržište prepoznalo kao neophodno, ali je i vrlo jasan zahtjev profesionalnih standarda računovodstveno-revizijske profesije i doprinosi produktivnosti u radu.

“Kad je riječ o računovodstveno-revizijskoj profesiji, naglasili smo ulogu i uputili poziv da prate i prijavljuju sumnjive aktivnosti shodno ulozi koju joj je zakonodavstvo o sprječavanju pranja novca i financiranje terorističkih aktivnosti povjerilo kao profesiji od povjerenja,” naglasila je Amra Salihović, konsultantica za računovodstvene i porezne oblasti Revicona.

Poručeno je i da struka mora biti adekvatno pripremljena za ESG izvještavanje. Iako obavezna primjena EU standarda u ovoj oblasti počinje 2028., za mnoge kompanije u BiH počinje već ove godine kao zahtjev tržišta, kupaca i dobavljača iz EU.

Cilj međunarodnih simpozija koje konzultantska kuća Revicon organizira svake godine je jačanje, unapređivanje i aktivna promocija profesionalizacije u područjima računovodstva, revizije, radnog i poreznog prava, zaštite ličnih podataka te usklađivanja zakonodavstva sa zahtjevima Europske unije, priopćili su organizatori.