sastanak u un-u

Lagumdžija: BiH podržava stvaranje međunarodne organizacije za umjetnu inteligenciju

Umjetna inteligencija (AI) predstavlja 'mač s dvije oštrice' - moćno oruđe za napredak, ali i potencijalni izvor destabilizacije ako se ne reguliše – poručio je stalni predstavnik Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim narodima Zlatko Lagumdžija, kao učesnik posebnog sastanka Vijeća sigurnosti UN-a u Arria formatu, posvećenom ulozi umjetne inteligencije u održavanju međunarodnog mira i sigurnosti.

On je naglasio da Bosna i Hercegovina podržava stvaranje specijalizovane međunarodne organizacije za umjetnu inteligenciju, koja bi osigurala poštovanje ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava, spriječila trku u naoružanju i sajber napade zasnovane na AI, te omogućila transparentnost u razvoju algoritama kako bi se izbjegle pristrasnosti i diskriminacije.

"Ne možemo dozvoliti da tehnologija koju je stvorilo čovječanstvo postane prijetnja samom čovječanstvu. Tražimo kolektivnu odgovornost", istakao je Lagumdžija.

Sastanak Vijeća sigurnosti UN-a pod nazivom “Upotreba sigurne, inkluzivne i pouzdane umjetne inteligencije (AI) za održavanje međunarodnog mira i sigurnosti” organizirale su Grčka, Francuska i Republika Koreja, uz podršku Armenije, Italije i Kraljevine Holandije, kako bi se razgovaralo o ključnim izazovima i političkim odgovorima na brzi tehnološki napredak.

Ovaj sastanak nastavak je prethodne rasprave Vijeća sigurnosti UN-a o uticaju umjetne inteligencije, uključujući sastanak u julu 2023. o rizicima za mirovne operacije UN-a i sjednicu u decembru 2024. posvećenu vojnim primjenama ove tehnologije.

Cilj je bio istražiti kako Ujedinjene nacije, posebno Vijeće sigurnosti, mogu doprinijeti globalnim naporima u regulaciji AI – kroz prevenciju zloupotrebe, jačanje vladavine prava i podršku održivom razvoju.

Učesnici su ukazali na potrebu jačanja kapaciteta zemalja u razvoju kako ne bi zaostajale u digitalnoj tranziciji. Istaknuti ključni prioriteti za dalje djelovanje uključivali su jačanje saradnje između država, kompanija i civilnog društva u stvaranju etičkih standarda, podršku mirovnim misijama UN-a kroz primjenu AI u nadzoru, otkrivanju mina i suzbijanju dezinformacija, te punu saradnju s UN-om u pripremi izvještaja generalnog sekretara UN-a o implikacijama AI5, koji se očekuje tokom 2025. godine.

Ambasador Lagumdžija je pozvao na hitne multilateralne napore, navodeći da je sada vrijeme za djelovanje te da se zajednički može osigurati da AI ostane snaga dobra.

"Hajde da iskoristimo ovu priliku da stvorimo okvir upravljanja koji štiti našu zajedničku budućnost, a istovremeno omogućava AI da promovira mir, sigurnost i održivi razvoj", poručio je.

Sastanak je potvrdio rastuću zabrinutost međunarodne zajednice o rizicima od umjetne inteligencije, ali i želju da se njen potencijal iskoristi za mir, održivi razvoj i zaštitu ljudskog dostojanstva, navode iz Stalne misije BiH pri UN-u.