Jačanje procesne discipline, unapređenje u oblasti imenovanja i dodjele predmeta te kvaliteta optužnica i istražnih postupaka, ključni su koraci u uspostavljanju stabilnog sistema za efikasnije procesuiranje krivičnih djela korupcije i organizovanog kriminala.
To je jedan od zaključaka okruglog stola koje je Sekretarijat Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTVBiH) organizovao danas u Sarajevu. Organizaciju je podržala Delegacija EU u BiH, a a prisustvovali su predstavnici sudova i tužilaštava.
Ovo je posebno naglašeno u kontekstu činjenice da je Evropska komisija dala preporuku zemljama-članicama EU da BiH bude dodijeljen kandidatski status. To je važna prekretnica i korak naprijed za BiH i njene građane, ali i obaveza provođenja reformskih procesa u pravosuđu, saopćeno je iz VSTV-a.
Reformski proces
Kako je poručio predsjednik VSTV-a BiH Halil Lagumdžija, efikasnije procesuiranje krivičnih djela organizovanog kriminala i korupcije jedan je od zahtjeva reformskog procesa, ali i strateško opredjeljenje ove institucije.
Istaknuo je kako se međuinstitucionalna saradnja na strateškom nivou prepoznaje kao osnova za iznalaženje načina za efikasnije korištenje ograničenih resursa sa kojima se suočava pravosuđe tokom procesuiranja spomenutih krivičnih djela.
Kako je tokom događaja istakao Enrico Visentin iz Delegacije EU u BiH, relevantni nezavisni izvještaji govore o činjenici da je kvalitet mnogih krivičnih istraga na vrlo niskom nivou, "što često dovodi do propuštanja preduzimanja očiglednih koraka u istrazi, posebno u predmetima teških oblika krivičnih djela ili u predmetima koji se odnose na visokorangirane osobe“.
S druge strane i predsjednici sudova moraju preuzeti aktivnu ulogu u upravljanju radom sudova kako bi poboljšali rezultate suda i unaprijedili pravosuđe za građane, uz poštovanje sudske nezavisnosti.
Kaznena politika
Jačanje međuinstitucionalne saradnje sudova i tužilaštava, jedan je od mehanizama VSTV-a BiH, kao regulatornog pravosudnog tijela u cilju unapređenja rada unutar sudova i tužilaštava.
Cilj VSTV-a BiH je uspostaviti snažan i stabilan sistem koji će voditi ka unapređenju, prije svega procesne discipline i kaznene politike, a što će u konačnici značiti efikasnije procesuiranja krivičnih djela korupcije i organizovanog kriminala, navodi se u saopćenju.
Stoga je i glavni cilj zajedničkih sastanaka uspostaviti mehanizme i načine rada koji će dovesti do značajnih poboljšanja u ovoj oblasti, s naglaskom na nalaze Izvještaja stručnjaka o pitanjima vladavine prava u BiH, Peer Review izvještaja i ostalih relevantnih međunarodnih i domaćih izvještaja, saopćeno je.