Politika

Lagumdžija: Vlast mora reagirati ili nam slijedi ‘ruska specijalna operacija’

Zlatko Lagumdžija na svom zvaničnom Facebook profilu prokomentirao je današnje obraćanje predsjednice Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Današnje obraćanje predsjednice Evropske komisije #UrsulavonderLeyen mora biti poziv bosanskohercegovačkoj javnosti da traži urgentan i osmišljen odgovor Predsjedništva i Vijeća Ministara Bosne i Hercegovine, kao i od čelnika stranaka koji su nedavno u Briselu preuzeli zajedničke obaveze od predsjednika Evropskog vijeća Charles MICHELa i Visokog predstavnika EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrella.Ukrajina je danas, s pravom, dobila novu konkretnu podršku Evropske Unije, a zemlje Zapadnog Balkana kao i Bosna i Hercegovina su ostavljeni istočnim uticajima kao da se ne radi o geostrateškom interesu EU", naveo je Lagumdžija.

Dodao je kako samo ostaje nada da to ne znači da moramo čekati “Rusku specijalnu vojnu operaciju” da se EU “probudi” na Zapadnom Balkanu.

"Naime, u svom godišnjem obraćanju o stanju Unije u Evropskom Parlamentu u Strasbourgu, predsjednica Evropske komisija Ursula von der Leyen, je najavila da danas odlazi u Kijev, gdje će se susresti s predsjednikom Volodoimirom Zelenskim. “Želim u potpunosti mobilizirati naše zajedničko tržište. U Ukrajini ima puno dobrih, pametnih kompanija. Želimo proširiti ovu korisnu saradnju. Ukrajinu ćemo uključiti u naše slobodno robno područje. Pravo je vrijeme za to.Naše jedinstveno tržište je jedno od najvećih tržišta. Znamo koliko je to priča o uspjehu, a to će biti i priča o uspjehu za naše ukrajinske prijatelje,” naglasila je predsjednica Evropske komisije.Kako je tom prilikom kazala u Kijev ide kako bi radila na tome da toj napadnutoj zemlji omogući pristup jedinstvenom tržištu EU, baš kao i ulazak u EU područje besplatnog roaminga.Nakon kandidatskog statusa, sa novom odlukom koju je danas najavila predsjednica Evropske Komisije, Ukrajina bi postala svojevrstan dio Evropskog jedinstvenog tržišta u kojem su 27 zemalja EU, Švicarska, Norveška i Island.

Do ovoga je Ukrajina došla ne samo dobrom voljom EU već prije svega višemjesečnim osmišljenim i organizovanim lobiranjem da do ovoga dođe. Svima je bilo jasno da magloviti kandidatski status Ukrajine u ovakvoj situaciji je ravno moralnoj a ne stvarnoj podršci kao što je to slučaj sa ulaskom u jedinstveno tržište EU.Naši mediji su prenijeli da je ovom prilikom upućena podrška kandidatima i potencijalnim kandidatima za EU rekavši da je “vaša budućnost u Evropskoj uniji i EU nije kompletirana bez vas kao njenih članica”. Toliko o zemljama Zapadnog Balkana. Našim evropskim prijateljima, umjesto jalovih rasprava o Otvorenom Balkanu, region mora poslati jasnu poruku da ne postoji ni jedan ozbiljan razlog zašto se ne ponudi otvaranje zajedničkog puta, ka članstvu u Evropskoj ekonomskoj zajednici kroz pristup jedinstvenom tržištu EU, zemljama Zapadnog Balkana kao što je to danas urađeno Ukrajini. Bosna i Hercegovina ima pravo, obavezu i državni interes da bude lider tog procesa, a ne da godinama “kukumavčimo” za dobijanje kandidatskog statusa koji bi bio samo pokriće da se narednih godina ništa ozbiljno ne radi na neophodnim reformama2, zaključio je Lagumdžija.