Politika

Lagumdžija za Raport: Govor Svena Alkalaja štetan je za BiH. Pogoduje razbijačima naše zemlje

Političku prašinu u BiH podigla je posljednja sjednica Vijeća sigurnosti UN-a, na kojoj se govorilo o našoj državi. No, za prašinu nisu zaslužne rasprave na realciji SAD-Rusija, koje prirodno imaju različita stajališta o BiH. Široke rasprave i burne reakcije izazvao je govor našeg ambasadora u UN-u Svena Alkalaja.

On je brutalno napao visokog predstavnika u BiH, Christiana Schmidta i optužio ga da je destabilizirao situaciju u BiH nametnutim izmjenama Izbornog zakona BiH.

Ogroman broj veza

Alkalajev govor bio je kritički skoro kao i onaj ruske predstavnice. S obzirom na to da su se uoči sjednice nezvanično prepucavali Željko Komšić i šefica diplomatije Bisera Turković, sumnja se da je govor stigao iz kabineta ovog člana Predsjedništva BiH.

Zanimljivo je da se čak i Šefik Džaferović ogradio od ovog govora.

O tome da li je Alkalajev govor nanio štetu BiH zbog direktne konfrontacije sa SAD i Zapadom, razgovarali smo sa Zlatkom Lagumdžijom.

On je kao bivši ministar vanjskih poslova i čovjek koji ima ogroman broj veza u svijetu mjerodavan da detaljno secira Alkalajev govor.

On u razgovoru za Raport odmah konstatira da je šteta napravljena.

"Ne želim da sumnjam u loše namjere onih koji su pisali taj govor. Ali nesporna je činjenica da su posljedice štetne za našu zemlju. Između ostalog, zato što pogoduju razbijačima zemlje koji generišu antizapadno. I u konačnici antiameričko raspoloženje. I sve se to dešava u situaciji kada nam je potrebnija nego ikada podrška ključnih igrača na putu ubrzanih euroatlantskih integracija. I sami kažete da je to “konfrontacija sa Zapadom”. Spadam u ogromnu većinu građana BiH koji našu budućnost vide u saradnji i integriranju. A ne u konfrontaciji sa “Zapadom”, kazao je Lagumdžija.

Na Alakalajev govor reagirala i Američka ambasada u Bosni i Hercegovini. Naime, oni su naveli kako je Alkalaj propagirao neistinu. Lagumdžija smatra da je to saopštenje direktno i nedvosmisleno.

Diplomatska praksa

"Činjenica da je to saopštenje tako direktno i nedvosmisleno, da ne kažem brutalno u diplomatskoj praksi. Govori o važnosti samog nastupa i uvjerenju o tome da je populizam i jeftino politikantsvo u dnevnopolitičke svrhe prevršilo svaku mjeru. Svakome je jasno još od presude Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu “Sejdic Finci” da su građani koji ne pripadaju konstitutivnim narodima diskriminisani po raznim osnovama. Ali isto tako svako ozbiljan zna da je to slučaj još od Dejtona, a ne rezultat Schmidtove odluke.

O neprihvatljivim dijelovima, tada samo najavljene odluke prije skoro 4 mjeseca, sam govorio javno. A današnji kritičari koji su izabrani da predstavljaju državu, u ta doba nisu nista učinili da na to ukažu na relevantnim svjetskim adresama. Današnjim politikantskim istupima, koji argumentovano ne problematiziraju stvarne probleme, samo dodatno doprinose da međunarodna zajednica ne reaguje na najbolji način", smatra Lagumdžija.

U toku razgovoru osvrnuli smo se i na posljedni blog ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u BiH, Michaela Murphya. Ambasador je naveo da su politički lideri propustili nekoliko značajnih prilika za reformu Ustava.

Tragičan pad

"Nažalost, to je tačno. Od tragičnog pada “Aprilskog paketa” 2006. godine nismo se ni do danas oporavili. Od tada, pa ni sada, nisam primijetio da smo imali neophodnu kritičnu masu liderstva za potrebnim promjenama. Ukupne geopolitičke prilike, paralelne krize kojima je svijet okupiran. Pred ljude koje smo upravo izabrali, stavljaju izazove na koje se ne može dati pravi odgovor ako se nastavimo ponašati kao protekle decenije", kazao je Zlatko Lagumdžija.

Prije nekoliko dana pojavile su špekulacije da bi Zlatko Lagumdžija mogao doći na mjesto ambasadora BiH, evo šta on kaže o tome:

"O tome znam koliko i vi koji i sami tvrdite da su se “pojavile špekulacije”. Vjerovatno da u ova komplikovana vremena postoje dobronamjerni ljudi koji i o tome govore. Kao što nažalost postoje i oni koji bi bili presretni da “dignem ruke” od naše države i društva kako bi ga oni što lakše podijelili", zaključio je za Raport Zlatko Lagumdžija.