predsjednik vstv-a

Lagumdžija za Raport: Imenovani sudije i tužioci ne mogu da rade. Ako se ne usvoji budžet, slijedi urušavanje pravosudnog sistema

Jedini pravi način je odobravanje sredstava da mogu krenuti u konkursnu i dalju potrebnu proceduru za uspostavu odjela

Šta se dešava u VSTV-u BiH? Ili šta će se desiti s njim? Iz ovog tijela opetovano upozoravaju na potpuni kolaps pravosuđa ako ne dođe do usvajanja budžeta bh. institucija, bez kojeg Vijeće ne može formirati odjel za integritet, koji bi bilo nadležan za provjeravanje imovine nosilaca pravosudnih funkcija. Sudije i tužioci imenovani, a ne mogu početi s radom.

"Objektivno, nećemo imati taj odjel sigurno prije Nove godine", kazat će Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a, za Raport.

Pojašnjava da sudovi i tužilaštva u blokadi vape za sudijama i tužiocima koje su imenovali, a ne mogu početi raditi jer nije obezbijeđen novac.

"Dosad smo mogli imati efektivan odjel. Sav teret je, u prvoj fazi, u izvršnoj, onda na zakonodavnoj vlasti da ovo riješe. Odgađanje početka primjene zakona je samo krpljenje sistema i jedini pravilan metod je bio da se odmah odobre sredstva i da krenemo s implementacijom zakona a da ne bude da mi tražimo odgađanje da bismo nekoga uveli u priču, odnosno u posao mimo procedura", kaže Lagumdžija za Raport.

Dakle, govori da je jedini pravi način odobravanje sredstava da mogu krenuti u konkursnu i dalju potrebnu proceduru za uspostavu odjela.

Na pitanje da li su u blokadi, odgovara da Vijeće nije, ali da od prekosutra gubi jednog člana.

"Potpredsjednica Sanela (Gorušanović-Butigan, op. a) neće raditi, bit će prazna stolica. Mada je izabrana, ali zbog nepostojanja tog odjela, ne može ni ona početi s obavljanjem dužnosti, a sudovi i tužilaštva, gdje imamo veliki broj sudija i tužilaca koji su imenovani, i vape za tim sudijama i tužiocima, ne mogu bez provjera početi s radom", kaže Lagumdžija.

Napominje da se sve ono što je pozitivno urađeno prije korone, pa i nakon nje po pitanju poboljšanja, efikasnosti i u radu sudova i tužilaštava dovodi u pitanje.

"S obzirom na to da za dva člana Vijeća ističe mandat prije Nove godine, a u januaru-februaru još za pet ili šest članova, ako dotad to ne bude na adekvatan način riješeno, Vijeće neće imati kvorum i neće moći raditi. To je rezultat nerada izvršne i zakonodavne vlasti. Mi smo svoj dio posla u zakonom propisanom roku u novembru završili, čime su stvorene pretpostavke da oni odobre sredstva, zna se koji nam je broj potreban, sve je usaglašeno, ništa nije sporno, ali sredstva nemamo, a bez njih Agencija za državnu službu neće nam dozvoliti raspisivanje konkursa", navodi sagovornik Raporta.

Dodaje da su tražili od Vijeća ministara da donese posebnu odluku.

"Postoji procedura da to bude odobreno kroz budžet i, koliko znam, to je planirano, ali kad smo postali svjesni da budžeta neće biti, odmah smo prema njima krenuli sa zahtjevima da kroz svoje trostepeno odlučivanje donesu posebnu odluku o odobravanju sredstava. Do dan-danas nisu mrdnuli ni do prvog stepena tog odlučivanja", govori Lagumdžija.


Kaže da su mnogi koji su dobronamjerni svjesni da ovo može imati strašne implikacije, pa u konačnici dovesti do urušavanja cijelog pravosudnog sistema i Vijeća, i sudova i tužilaštva, na šta su ukazali.

"Nadam se da će prvo oni postati svjesni čime se igraju, do čega to može dovesti, ako ne, postoje drugi mehanizmi koji mogu to zaustaviti", zaključuje Halil Lagumdžija za Raport.