Vijesti

Lagumdžija: Zašto su pobunjenici ispraćeni iz Kongresa kao iz hotela umjesto da budu pohapšeni

Bivši šef bh. diplomatije Zlatko Lagumdžija izjavio je danas za Fenu da su Sjedinjene Države, nakon nasilnih događaja u Kongresu, pred velikim testom kako da se nakon te tragedije zemlja počne okupljati.

Istakao je da su na kraju i republikanski lideri, koji su osporavali rezultate izbora sve do terorističkog upada u Kongres, to osudili.

"Međutim, to je logična posljedica jednog duboko podijeljenog američkog društva koje je izgubilo vjeru u većinu svojih institucija, u političke partije i establišment, ali i u medije", rekao je Lagumdžija.

Dodao je da je, nakon što su okončani svi izborni žalbeni procesi, na scenu stupila ulica i da je ostao još samo Kongres koji je upravo zbog toga bio napadnut.

"Ipak se pokazala snaga američkih institucija, a prvenstveno Kongresa koji je nažalost morao biti napadnut i vandaliziran da bi došao sebi", smatra Lagumdžija.

Naglasio je da je ovo prijelomna tačka i šansa za vraćanje vjere u institucije, ali i da se krene u borbu protiv uzroka koji su doveli do toga i do Donalda Trumpa kao prethodnice toga svega.

"Uzroci su ogromna nejednakost u američkom društvu, nepravda, osjećaj zapostavljenosti i tretiranja ljudi kao potrošne robe, uništenja američkih gradova bez ikakve nade i slično", rekao je Lagumdžija.

Poručio je da se pokazalo da politikantstvo i populizam završe na ulici i u nasilju umjesto u institucijama i saradnji.

Lagumdžija je potcrtao da u SAD-u postoji kapitalizam za siromašne i socijalizam za bogate i velike korporacije, što ne može dugo opstati.

"Vidio se jedan osjećaj poniženosti velikog broja Amerikanaca i kao da je došlo do kolektivnog otrežnjenja i shvatanja da su počeli ličiti, kako sami kažu, na banana državu", kazao je Lagumdžija.

Dodao je da je prijenos vlasti sa Ivanića i Čovića na Dodika i Komšića ličio na festival demokratije u odnosu na ovo što gledamo u Americi.

Lagumdžija je podsjetio da je u sličnim situacijama u drugim dijelovima svijeta Amerika politički bila protiv toga i čak slala vojsku da uvodi demokratiju u te zemlje.

"Joe Biden je rekao da je demokratija krhka i da je treba stalno njegovati i pokazalo se da su njegovo liderstvo i snaga institucija ipak ključ stabilnosti. Amerika je položila taj ispit na vrlo okrutan i brutalan način",  naveo je Lagumdžija u razgovoru za Fenu.

Naglasio je da je ostaje da se vidi zašto su se pojedini policajci slikali s domaćim teroristima, zašto su ti pobunjenici ispraćeni iz Kongresa kao iz hotela umjesto da budu pohapšeni i zašto su zakazala ogromna ulaganja u tehnologiju i nadzor, odnosno ko je dozvolio da se to desi.

"Mislim da bi i mi mogli da izvučemo pouku za sebe koliko je krhko stanje prividne normalnosti kad tako stabilna zemlja dođu u ovakvu situaciju", rekao je Lagumdžija.