Svijet

Lavrov tvrdi da Moskva ne potiče krizu s hranom: Mi ćemo nastaviti ispunjavati svoje obaveze

Rusija ne potiče krizu s hranom i nastavit će isporučivati hranu i energiju te ispunjavati međunarodne sporazume, obećao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. U članku koji se pojavio u nekoliko listova prije puta u Afriku Lavrov je napisao da su "spekulacije zapadnjačke i ukrajinske propagande da Rusija navodno izvozi glad apsolutno neutemeljene".

Lavrov je naglasio da su problemi počeli za vrijeme pandemije koronavirusa, kad je Zapad koristio svoj novac da preusmjerava robne i prehrambene lance, "pogoršavajući zbog toga situaciju u zemljama u razvoju koje ovise o uvozima hrane".  "Rusija će nastaviti savjesno ispunjavati svoje obaveze prema međunarodnim ugovorima u pogledu izvoza hrane, gnojiva, izvora energije i druge robe životno važne za Afriku", rekao je Lavrov.

Ukrajina i Rusija u petak poslijepodne u Istanbulu potpisuju ugovor o izvozu žitarica, saopćio je sinoć ured turskog predsjednika.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan i UN-ov glavni sekretar Antonio Guterres te predstavnici Ukrajine i Rusije sudjelovat će na svečanosti potpisivanja u 15:30 po srednjoevropskom vremenu u palači Dolmabahce u Istanbulu, dodaje ured.

Ugovor bi trebao omogućiti ponovno korištenje crnomorskih luka zahvaljujući uspostavi sigurnih ruta i primirja na područjima provoza. Predviđen je pregled trgovačkih brodova koji bi najvjerojatnije bio povjeren Turskoj, kako bi se osiguralo da brodovi koji idu u Odesu po žitarice ne bi dovozili oružje.

Planira se i uspostava koordinacijskog središta u Istanbulu u kojemu bi sudjelovali UN-ovi i pomorski stručnjaci, rekli su diplomati. Ukrajinske crnomorske luke, donedavno glavne tačke za izvoz poljoprivrednih proizvoda, blokirane su otkako je Rusija u februaru pokrenula invaziju na Ukrajinu.

Dvije zemlje su veliki izvoznici žita na globalna tržišta. Rusija je također veliki proizvođač umjetnog gnojiva, a Ukrajina ulja. Potpisivanje ugovora između Ukrajine i Rusije trebalo bi brzo utjecati na smanjenje cijena koje naglo rastu zadnjih mjeseci. Prehrambena kriza kao posljedica toga prijeti glađu nizu zemalja, napose u Africi južno od Sahare, ali i Libanonu i Egiptu.