Francuski predsjednik Emmanuel Macron i kandidatkinja krajnje desnice Marine Le Pen nadmetali su se danas u pogledu toga ko bi od njih uspješnije poboljšao kupovnu moć birača i bolje vodio vanjsku politiku Francuske, u jedinoj debati prije drugog kruga predsjedničkih izbora u nedjelju.
Tokom cijele debate, Macron je bio taj koji je krenuo u ofanzivu, doimajući se više kao izazivač nego kao aktuelni predsjednik, neprestano prekidajući supranicu. Za Le Pen, koja zaostaje za Macronom u anketama, dugo očekivani TV dvoboj bila je prilika da uvjeri birače da može biti predsjednica i da ne trebaju strahovati od krajnje desnice na vlasti.
"Želim vratiti Francuzima njihov novac", rekla je Le Pen, dodavši da je posljednjih pet godina Macronove vlasti gledala kako Francuzi "pate".
"Želim im reći da je moguć drugi izbor", rekla je Le Pen.
Le Pen za sankcije Rusiji, ali ne i na energente
Macron je suparnicu na početku debate napao zbog nekadašnjeg divljenja ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, zajma za kampanju 2017. ugovorenog preko ruske banke i njenog priznanja ruske aneksije Krima.
"Ovisite o ruskoj moći, ovisite o gospodinu Putinu. Uzeli ste kredit od ruske banke", rekao je Macron protivnici. "Mnogi vaši izbori mogu se objasniti ovom ovisnošću", rekao je Macron i dodao: "donijeli ste izbor koji vas je politički ograničio."
Le Pen je rekla da Evropa ne bi trebala prestati uvoziti ruski plin i naftu. Dodala je da podržava sankcije ruskim oligarsima i financijskom sistemu, ali ne i mjere vezane uz energetiku.
"Jedina sankcija s kojom se ne slažem je blokiranje uvoza ruskog plina i nafte. To nije ispravna metoda", rekla je.
Macron: Le Pen bi izvela Francusku iz EU
S obzirom na to da je nezaposlenost na najnižoj razini u 13 godina, Macron je rekao da je ponosan na otvaranje novih radnih mjesta tokom svog mandata.
"Najbolji način za stjecanje kupovne moći je borba protiv nezaposlenosti", dodao je.
Predsjednički kandidati su jedno drugome neprestance upadali u riječ na početku debate, a Le Pen je rekla da bi "u stvarnom životu" njeni prijedlozi poboljšali situaciju birača puno više od njezina protivnika, dok je Macron rekao da neki od njezinih prijedloga nisu realni.
"Gospođo Le Pen, ono što ste rekli nije tačno", rekao je Macron na njene prijedloge za smanjenje PDV-a kako bi se poboljšala kupovna moć. "I niste odgovorili ni na jednu moju primjedbu jer nemate odgovor", rekao je.
Le Pen je rekla da bi Macronovi prijedlozi bili neučinkoviti. Macron je rekao da bi dolazak Marine Le Pen na čelo zemlje značilo izlazak Francuske iz Evropske unije.
"Vaše ideje znače napuštanje Evropske unije", rekao je. IIustrirao je članstvo u Uniji s vlasnikom stana u višestambenoj zgradi. "Možete odlučiti urediti fasadu o vašem trošku, ali ne možete nametati šta treba učiniti samo zato što se zovete Marine Le Pen".
TOK DEBATE
Troškovi života
Debata, koju su vodili istaknuti TV novinari Léa Salamé i Gilles Bouleau, trebala je pokriti osam glavnih tema, od troškova života do društvenih i međunarodnih pitanja.
Tema troškova života jedna je od jakih strana Marine Le Pen i od početka je rekla da je to prioritet: "Trajno ću smanjiti PDV na energiju. Također ću smanjiti poreze, bez poreza na dohodak za mlađe od 30 godina". Optužila je Macrona da je dopustio da i razine penzija realno padnu.
Macron je rekao da je njegovo rješenje nametnuti gornju granicu cijena koja je "dvostruko učinkovitija od smanjenja poreza na promet".
Nakon mirnog početka, dvoje kandidata počeli su se sukobljavati oko toga kako sniziti cijene energije. Macron je više puta osporio prijedloge svoje protivnice kao neprovedive. Ona je uzvratila: "Želim Francuzima vratiti njihov novac."
Međunarodni odnosi
Ruski rat u Ukrajini bio je drugo veliko pitanje noći. Emmanuel Macron rekao je da Rusija "ide fatalnim putem" i da je uloga Francuske i Evrope bila osigurati Ukrajini vojnu opremu i primiti izbjeglice.
Le Pen, koja je kritizirana zbog bliskih veza s Kremljom i uzimanja kredita od ruske banke za svoju stranku, upozorila je da bi davanje oružja Ukrajini moglo učiniti Francusku "suborbenom stranom". Međutim, podržala je politiku svog protivnika da podupire Ukrajinu i prima izbjeglice.
U ovom trenutku Macron je krenuo u ofanzivu, ističući da je ona bila jedna od prvih političkih čelnika 2014. koja je priznala rusku aneksiju Krima. "Razgovarate sa svojim bankarom kada razgovarate s Rusijom", rekao je. Le Pen je rekla da je uzela ruski novac jer nijedna francuska banka ne bi posudila njenoj stranci. Kad je ustvrdila da je morala posuditi novac poput miliona Francuza, on je uzvratio da Francuzi nisu tražili finansije u Rusiji.
Evropska unija
Marine Le Pen promijenila je svoju politiku te sad ne traži napuštanje EU, već promjene unutar EU. No, Macron je tvrdio da bi njena ideja o "Evropi nacija" značila kraj EU te ju je optužio da "prodaje laž".
Le Pen je rekla da u sadašnjoj EU Francuska ne uspijeva odbraniti svoje interese.
Dob za penzionisane i penzije
Rasprava je potom prešla na jedno od najvećih pitanja izbora. Emmanuel Macron je rekao da Francuska treba podići dob za penziju sa 62 na 65 godina tokom idućih devet godina, dok Le Pen želi da je zadrži na 62.
Le Pen rekla je da je podizanje dobi za penziju na 65 godina "apsolutno nepodnošljivo". Macron je uzvratio rekavši da ona obećava da će biti velikodušnija prema penzionerima, ali nije objasnila kako će to platiti.
Klimatske promjene
Obnovljiva energija je još jedno pitanje gdje su dva kandidata dijametralno suprotna i postala je jedna od najživljih tačaka debate. Jedino oko čega se slažu je izgradnja više nuklearnih elektrana.
"Vi ste klimatski skeptik, to je prilično očito", rekao je Macron svojoj supranici.
Digitalna budućnost
Dok je Emmanuel Macron govorio o Francuskoj kao o najvećoj zemlji start-upova u Evropi, Marine Le Pen se pozabavila problemima ljudi koji žive izvan velikih gradova, koji čine neke od njenih ključnih glasača: "Ima onih koji nas gledaju a koji još uvijek nemaju internetsku pokrivenost", rekla je.
Rekla je da je tehnološki sektor stvorio uglavnom jeftina, nesigurna radna mjesta. Jedini put do prosperiteta bila je industrija, koja je u padu, dodala je. Macron je to negirao.
Imigracija i Islam
Marine Le Pen krenula je u ofanzivu, obećavajući referendum o tome ko bi trebao ostati, a ko bi trebao napustiti Francusku i osuđujući ono što je nazvala "anarhičnom i masovnom imigracijom" koja je pridonijela osjećaju nesigurnosti.
Potom je govorila o još jednoj ključnoj politici, zabrani nošenja hidžaba u javnosti, tvrdeći da se žene moraju osloboditi "islamističkog pritiska". Macron se oštro usprotivio, rekavši da je pogrešno miješati Islam s islamizmom.
Značaj debate
Televizijski sukobi između dva najbolja kandidata vrhunac su francuskih predsjedničkih izbora već gotovo pet desetljeća.
Ovo je prvi put od tada da su se isti kandidati sukobili na dva uzastopna izbora. Debata 2017. bila je katastrofa za Le Pen i poražena je u drugom krugu, osvojivši samo trećinu glasova.
Ovoga puta utrka je mnogo bliža i snažan nastup Le Pen mogao bi pridobiti veliki dio neodlučnih birača. U ponedjeljak je zaustavila svoju kampanju kako bi se usredotočila na debatu.
Jaz u istraživanjima javnog mnijenja neznatno se povećao od prvog kruga u kojem je aktuelni predsjednik osvojio 27.85 posto, a Le Pen druga 23.15 posto glasova.
Najnovije ankete sugeriraju da će Macron osigurati između 53% i 57% glasova.