Uprkos nepovoljnim ekonomskim uslovima u okruženju i globalno, BiH je u predhodnoj godini pokazala određenu otpornost i podaci ukazuju da je nastavljen trend rasta ekonomskih aktivnosti, iako nešto sporije u odnosu na raniju godinu, izjavila je danas pomoćnica ministra finansija i trezora BiH Vera Letica koja je uime BiH kopredsjedavala sastankom Pododbora za ekonomska i finansijska pitanja i statistiku između EU i BiH.
Razlog za usporavanje pored nepovoljnih vanjskih uslova, kako je dodala, jesu i inflatorni pritisci i stopa inflacije koja je u jednom momentu iznosila 8,5 posto. Također, kod naših glavnih trgovinskih partnera došlo je do slabljenja ekonomskog rasta, samim tim i potražnje što je rezultiralo smanjenjem izvoza iz BiH.
"I pored svih izazova ostvaren je rast bruto društvenog proizvoda BiH koji je za 2023. godinu iznosio 1,7 posto, zabilježeno je određeno povećanje broja zaposlenih i generalno možemo reći da je ekonomska situacija u BiH, pored pogoršanja u odnosu na raniju godinu, ipak bila zadovoljavajuća u usporedbi sa drugim zemljama", izjavila je Letica u prostorijama Direkcije za europske integracije, u pauzi sastanka tog pododbora koji je održan u hibridnom formatu.
Po njenim riječima, razgovarano je i projekcijama glavnih ekonomskih pokazatelja za ovu godinu i konstatovano da je došlo do smanjenja stope inflacije koja je početkom ove godine iznosila oko dva posto. Projecirana stopa rasta od naših nadležnih institucija za ovu godinu je 1,7 posto, a za narednu 2025. godinu 2,2 posto.
Letica je navela da su na sastanku od učesnika iz Evropske komisije (EK) informisani o aktuelnim ekonomskim pokazateljima u EU i predviđanjima za naredni period, a uime EK u uvodu se obratila šefica Odjela za BiH i Kosovo u Općoj upravi za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Barbara Jesus-Gimeno.
"To je značajan sastanak jer se održava nakon što je Evropsko vijeće odobrilo, odnosno dalo zeleno svjetlo za otvaranje pregovora sredinom marta. Ujedno je dobra prilika da razmjenimo mišljenja i još jednom razgovaramo o ekonomskim temama, fiskalnoj politici i fiskalnoj stabilnosti BiH", navela je Letica.
Dodala je da je održano niz sastanaka i u okviru procesa izrade i dostave Programa ekonomskih reformi BiH 2024. - 2026. godine koji je fokusiran na ispunjavanje obaveza BiH na evropskom putu. U tom kompleksnom dokumentu dostavljeni su podaci o makroekonomskim kretanjima, te Globalni fiskalni okvir BiH i planirane refome za naredni srednjoročni period.