Libijski parlament sa sjedištem na istoku zemlje odobrio je zakon o nacionalnom pomirenju i tranzicijskoj pravdi, saopćila su tri poslanika, mjeru usmjerenu na ponovno ujedinjenje zemlje nakon više od decenije frakcijskih sukoba.
Portparol Zastupničkog doma Abdullah Belaihaq objavio je na platformi X da je zakon u utorak usvojila većina sudionika sjednice u drugom po veličini libijskom gradu Benghaziju.
Provedba zakona mogla bi, međutim, biti izazovna jer je Libija podijeljena od građanskog rata 2014. koji je iznjedrio dvije suparničke administracije koje su se borile za vlast na istoku i zapadu nakon pobune koju je podržao NATO i kojom je 2011. svrgnut Muammar Gaddafi.
- Nadam se da će zakon biti na snazi u cijeloj zemlji i da se neće suočiti s poteškoćama - kazao je za Reuters u srijedu član Predstavničkog doma Abdulmenam Alorafi.
Misija Ujedinjenih nacija u Libiji više puta je pozvala na inkluzivnu tranzicijsku pravdu i proces pomirenja koji se temelji na pravima u toj sjevernoafričkoj zemlji.
Politički proces za okončanje višegodišnjih institucionalnih podjela i otvorenog rata zaustavljen je otkako su izbori zakazani za decembru 2021. propali zbog sporova oko podobnosti glavnih kandidata.
U Tripoliju postoji Vlada nacionalnog jedinstva (GNU) pod vodstvom premijera Abdulhamida al-Dbeibaha koja je uspostavljena kroz proces uz podršku UN-a 2021., ali parlament više ne priznaje njen legitimitet. Dbeibah je obećao da neće prepustiti vlast novoj vladi bez nacionalnih izbora.