Liga prvaka: Edin Džeko ide dalje, čudesni Haaland ušao u historiju

Edin Džeko igrao je za Inter u večerašnjem revanš susretu osmine finala evropske nogometne Lige prvaka. Italijanski klub je gostovao portugalskom Portu na gostovanju na stadionu Dragao i sa 0:0 prošao u četvrtifnale.

Imao je Edin dobru šansu za pogodak u 21. minuti. Međutim, golman portugalskog tima Diogo Costa zaustavio je udarac reprezentativca Bosne i Hercegovine sa nekih 15 metara.

Dijamant je u 68. minuti dobio žuti karton. Potom je Edin Džeko u 70. minuti napustio teren. Umjesto njega je ušao Romelu Lukaku.

Inter je u prvom meču slavio sa minimalnih 1:0. U nevjerovatnoj završnici Porto je imao nekoliko fantastičnih šansi. Tresli su se i stativa i prečka gola Intera, ali ne i mreža. Ostalo je 0:0. To znači da Inter ide u četvrtfinale.

Inače, Inter ima zadivljujući učinak kada je pobijedio u prvoj utakmici kod kuće u takmičenjima pod okriljem Evropske nogometne federacije (UEFA).

Prošao je u svim osim četiri od 45 duela u kojima su upisali pobjedu u prvim susretima.

U drugom večerašnjem duelu osmine finala, engleski Manchester Cita uništio je njemačku ekipu RB Leipziga sa 7:0. Fantastični Erling Haaland postigao je čak pet golova (22 penal, 24, 45+2, 53, 57).

Po jedan gol dodali su Ilkay Gundogan (49. minut i Kevin de Bruyne (90:+2)). Prvi meč u Njemačkoj završen je rezultatom 1:1.

Norvežanin Haaland je tek treći igrač koji je postigao pet golova u jednoj utakmici Lige prvaka. Niko nikada nije uspio više.

5 - Erling Haaland (Manchester City 6:0 Leipzig, 14.3.2023.)

5 Lionel Messi (Barcelona 7:1 Bayer Leverkusen, 7.3.2012.)

5 - Luiz Adriano (BATE Borisov 0:7 Šahtar, 21.10.2014.)