poruka o greški

Linux operativni sistem dobio vlastiti ‘plavi ekran smrti’

Linux je predstavio vlastitu verziju takozvanog "Plavog ekrana smrti" (engl. Blue screen of death ili BSOD) s najnovijim izdanjem systemd-bsod za Linux sisteme.

Navedena usluga systemd-bsod generira poruku o greški preko cijelog zaslona u slučaju kvara sistema, funkcionirajući kao hitni alat za bilježenje grešaka tokom problema s pokretanjem operativnog sistema. Zaslon uključuje QR kod koji korisnici mogu skenirati i dobiti dodatne informacije o problemu.

Ta eksperimentalna opcija dio je projekta Outreachy, odnosno skupine koja ljudima omogućuje stažiranje za razvoj alata otvorenog koda.

Systemd-bsod je još uvijek u eksperimentalnoj fazi, kao što pokazuje dnevnik promjena na GitHubu, s potencijalnim novim promjenama na pomolu. S obzirom na integralnu ulogu systemd-a u glavnim distribucijama Linuxa kao što su Ubuntu, Fedora, Debian i Red Hat, očekuje se da će značajka BSOD biti široko prihvaćena u distribucijama Linuxa do 2024. godine.

Vrijedno je napomenuti da trenutno nema značajnih promjena BSOD-a kad je riječ o operativnom sistemu Windows. Microsoft je tokom godina eksperimentirao s raznim izmjenama svog BSOD-a, poput uvođenja tužnog lica u Windows 8 (2012.) i QR kodova 2016. godine. Iako je Windows 11 nakratko imao crni BSOD zaslon, Microsoft se vratio na prethodni dizajn ubrzo nakon izdanja operativnog sistema iz 2021. godine.