Svijet

Litvanija se rješava ruske nafte. Mogu li ostale evropske države primijeniti njen recept?

U Baltičkom moru, na brodu po imenu "Independence", Litvanija je krenula u potragu za odvajanjem od ruske energije.

Plutajuća plinska platforma omogućava im dotok tekućeg prirodnog plina (LNG).

To je plin rashlađen na -160C koji postaje tekućina, a koja se trenutno isporučuje iz Sjedinjenih Američkih Država, što omogućava Litvaniji da se prekine oslanjati na plinovode iz Rusije.

Osjećaju se ponosni

"Osjećam se ponosnim, prije svega, što smo to učinili na vrijeme, i, naravno, pomalo žalim što je samo ova regija brinula o sigurnosti opskrbe i energetskoj nezavisnosti", kaže Darius Silenskis, izvršni direktor Klaipedos Nafte koja posluje putem LNG terminala.

Nakon što su snage ruskog predsjednika Vladimira Putina napale Ukrajinu, Litvanija je bila prva članica Evropske unije koja je objavila da zaustavlja sav uvoz ruskog plina.

"Od ovog mjeseca - nema više ruskog plina u Litvaniji", tvitao je predsjednik te zemlje u aprilu.

"Ako mi to možemo, može i ostatak Evrope!"

Tada je Litvanija osigurala potpunu energetsku nezavisnost od Rusije, dok mnoge evropske države još uvijek traže alternative.

Čelnici Evropske unije sastat će se danas i sutra u Bruxellesu kako bi razgovarali o ratu u Ukrajini. "Slon u sobi" je predloženi embargo na rusku naftu koji još nije dogovoren.

Navodi se da zemlje EU sada pregovaraju o "razvodnjenom" planu koji bi zabranio pomorsku isporuku ruske nafte, ali bi odgodio sankcije na naftu isporučenu naftovodom kako bi pridobile Mađarsku i druge zemlje članice koje nemaju izlaz na more.

Predsjednik napadnute Ukrajine Volodimir Zelenskij je u četvrtak kritizirao one koji odgađaju sankcije, ističući da Evropa dnevno plaća gotovo milijardu eura Rusiji za energiju.

"Pogledajte koliko sedmica Evropska unija pokušava dogovoriti šesti paket sankcija Rusiji", rekao je on. "Odakle onima koji blokiraju šesti paket toliko snage?"

Odvajanje Litvanije od ruske energije nije se dogodilo preko noći. Umorna od ucjena Kremlja, rasta cijena i prijetnji zalihama, vlada je počela raditi na rješenju prije više od 15 godina.

Historija je također pomogla u oblikovanju politike. Postoji duboko nepovjerenje prema Rusiji nakon više od 50 godina brutalne okupacije od strane tadašnjeg Sovjetskog Saveza. Nijedna porodica nije ostala pošteđena.

Velika podrška Ukrajini

"Znamo kako institucije KGB-a rade, znamo kako se mogu primijeniti poremećaji u snabdijevalju energijom. Dakle, imamo živo sjećanje na strategije koje Rusija primjenjuje", objašnjava Jurgita Silinskaite-Vensloviene, voditeljica LNG trgovine u Klaipedos Nafta.

Ovo iskustvo izazvalo je veliku javnu podršku Ukrajini otkako je izbio rat. Litvanski parlament proglasio je Rusiju terorističkom zemljom i označio njene postupke kao genocid.

Više su puta pozivali druge zemlje EU da slijede njen primjer i prestanu kupovati energiju Kremlja.

"Neophodno je razumjeti da kupovina ruskih izvora energije znači da finansirate rat", kaže Albinas Zananavicius, zamjenik ministra energetike Litvanije.

"Morate odabrati strane, a odabir pogrešne strane u historiji je velika šteta za vašu budućnost, što će zauzvrat učiniti vašu zemlju manje privlačnom za ulaganja."