ima benefite, ali...

Ljekari savjetuju: Koliko smije da traje popodnevno drijemanje?

Popodnevni san ili drijemanje povezano je sa brojnim benefitima, uključujući smanjenje stresa, poboljšanje koncentracije i memorije, popravljanje raspoloženja, poboljšanje zdravlja srca... tvrdi ljekar opće prakse doktor Ruhi Pirzada.

Ovo su njegovi savjeti kako izvući maksimum iz drijemanja:

Cijeli ciklus spavanja traje otprilike 90 minuta, ali drijemanje može da traje između 10 i 30 minuta.

Studija koju je objavio Nacionalni institut za srce, pluća i krv u Sjedinjenim Amerčkim Državama pokazuje da kraće drijemanje može da poboljša budnost.

Međutim, duža dremka, kada spavate više od jednog sata, povezana je sa gojaznošću i povećava rizik od srčanih bolesti.

"Navijte alarm kako biste bili sigurni da se drijemanje ne pretvori u duži period spavanja. Neka vas probudi nakon 20-30 minuta, idealno je 20 minuta", objašnjava Pirzada.

Studija objavljena u časopisu Clinical Neurophysiology pokazuje da dvadesetminutno drijemanje pomoglo učesnicima da poboljšaju performanse i samopouzdanje.

Studija objavljena u Journal of Sleep Research pokazuje da drijemanje kasnije tokom dana može da bude povezano sa lošijim spavanjem noću, češćim buđenjima i smanjenjem kvaliteta sna.

Drijemajte samo ako ste umorni je ključni savjet.

"Ne morate uvijek da spavate, možete svom tijelu da pružite odmor i osvježenje i u budnom stanju. Jednostavno, ne drijemajte ako se ne osjećate umorno", sugerira Pirzada.

On upozorava da kafa, odnosno kofein, posebno nakon 15 sati, djeluje kao stimulans i može da poremeti san, prenosi Healthshots.com.