SILIKOZA

Ljekari upozorili na skrivenu opasnost koja vreba u kuhinji: ‘Prijetnja je zdravlju poput azbesta’

Ljekari su upozorili na opasnu bolest povezanu s materijalima koji se često koriste za kuhinjske radne površine, a koja bi mogla predstavljati ozbiljnu prijetnju zdravlju poput azbesta u prošlosti.

Priča 48-godišnjeg kamenoresca i oca troje djece Mareka Marzeca šokirala je javnost ove sedmice – njemu su ljekari dali tek nekoliko sedmica života nakon što je obolio od plućne bolesti uzrokovane udisanjem čestica prašine pri radu. Nažalost, Marzec nije jedina žrtva ove bolesti; stručnjaci upozoravaju da bi ovo mogla biti početna faza „nove situacije s azbestom“.

Prema Nacionalnoj zdravstvenoj službi Ujedinjenog Kraljevstva (NHS), bolest je poznata kao silikoza i tipično se razvija dugoročno, nakon višekratnog udisanja kristalne silicijske prašine kroz duži period. Prašina se oslobađa pri radu s određenim vrstama kamena, pijeska i gline te lako postaje zračna. Zbog toga su kamenoresci poput Marzeca, kao i ostali radnici u građevinskoj industriji, posebno osjetljivi na ovaj rizik.

Simptomi

Simptomi silikoze uključuju otežano disanje, hronični kašalj i stalni osjećaj iscrpljenosti. S napredovanjem bolesti pacijenti imaju sve više poteškoća u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, te postaju skloniji teškim stanjima poput plućne hipertenzije, hronične opstruktivne bolesti pluća, pa čak i raka pluća. Neki pacijenti mogu razviti akutnu silikozu, oblik bolesti koji se javlja kada osoba udahne veliku količinu silicijske prašine u kratkom razdoblju.

Iako silikoza nije nova bolest, postaje sve veći javnozdravstveni problem, zbog čega je australska vlada ove godine zabranila uporabu, prodaju i proizvodnju umjetnog kamena. Među onima koji upozoravaju na nadolazeći val slučajeva silikoze je i advokat Andrew Cooper iz firme Leigh Day, koji zastupa pacijente s tom bolešću u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Ozbiljne poteškoće kod disanja

"Neki od ovih ljudi imaju ozbiljne respiratorne poteškoće i trebaju stalnu terapiju kisikom“, izjavio je Cooper za The Sun. Kompanija Leigh Day trenutno poziva na poboljšane sigurnosne mjere u radionicama koje obrađuju umjetni kamen, kao i na bolju prepoznatljivost silikoze kako bi pacijenti ranije dobili potrebnu njegu.

Brigu o rastućem broju oboljelih dijeli i dr. Johanna Feary, konzultantica u bolnici Royal Brompton, koja je potvrdila kako je tokom protekle godine zabilježen „stalni porast“ slučajeva. "Možete imati bolest bez ikakvih simptoma,“ objasnila je dr. Feary. „Očekujemo da će se broj oboljelih povećati u budućnosti.“

Silikoza tako sve više postaje ozbiljan problem u zdravstvu i građevinskoj industriji, a stručnjaci naglašavaju važnost sigurnosnih mjera kako bi se spriječio val novih oboljenja.