Kada govorimo o svemirskim dizalima, obično mislimo na futurističke koncepte povezivanja orbite i površine planeta dugačkom sajlom, neobično čvrste konstrukcije, koja bi omogućila da se tereti dopreme u orbitu "penjanjem" po njemu, umjesto korištenja raketa. Izravnim povezivanjem površine Zemlje, primjerice, s geostacionarnim satelitom, omogućilo bi daleko jeftinije podizanje tereta do orbite, no tehničke prepreke za takvo rješenje i dalje su prevelike.
Mjesečevo dizalo
NASA i SpaceX sada, pak, testiraju također nešto što se zove svemirsko dizalo, ali je mnogo rudimentarnije u svojoj namjeni i izvedbi. Jednom kada NASA uspije potpuno pokrenuti program Artemis, pa lansira posade astronauta raketom SLS i pošalje ih do Mjeseca kapsulom Orion, tamo će brigu o njima preuzeti SpaceX. Oni će svojim Starshipom imati zadatak spustiti astronaute na površinu Mjeseca – i tu u priču ulazi novo svemirsko dizalo.
Kao što znamo, Starship je višestruko iskoristiva raketa novog dizajna, bez odvojivih dijelova. Visoka je 10-ak metara, a teretni prostor i kabine za posadu bit će smješteni pri njezinom vrhu. Kada se vertikalno "parkira" na Mjesec, dakle, bit će potrebno nekako transportirati ljude i terete od vrha svemirskog broda do lunarne površine – za što će poslužiti svemirsko dizalo.
Za sada se ono testira u simuliranim uslovima, kako bi se pokazalo mogu li ga astronauti koristiti odjeveni u svoja lunarna odijela te postoje li tehnički problemi u radu. U sjedištu SpaceX-a u Hawthorneu testira se prototip s košarom u punoj veličini, s kontrolama, vratima, rampom i ostalim dijelovima, baš kao da je riječ o spuštanju niz raketu.
Rokovi i dalje upitni
To je još samo jedan u nizu tehnoloških noviteta, koje NASA i SpaceX moraju riješiti kako bi uspješno počeli slati ljudske posade na Mjesec. Naime, kako bi misija Artemis bila u potpunosti ostvarena, partneri na projektu moraju razviti još brojne sustave i metode, primjerice one za spajanje Oriona i Starshipa u orbiti, pa načine prelaska posade iz jedne letjelice u drugu, metode nadopunjavanja goriva u orbiti, da ne spominjemo i dovršetak razvoja Starshipa, koji još uvijek nije uspješno dosegnuo niti Zemljinu orbitu.
Zbog svih tih izazova i vremenski rokovi Artemisa ponovno se pomiču – tako je sada potpuno nerealno očekivati da će se ljudi vratiti na Mjesec 2024. godine, kao što je ranije bilo najavljivano. Sljedeće godine možemo, možda, očekivati tek misiju Artemis II, koja će četvero astronauta odvesti na desetodnevno kružno putovanje oko Mjeseca.