Odabir sjedišta u avionu nikada nije bio tako zbunjujući nego u Lufthansinim kabinama Allegris, koje imaju 14 tipova sjedišta i mnogo dodatnih naknada. Hijerarhija konfiguracija sjedišta u avionima obično nije misterija: prva klasa je na prvom mjestu, gde god da postoji, zatim slede poslovna, premium ekonomska i, na kraju, ekonomska klasa, piše Bloomberg.
Sada njemački prijevoznik Lufthansa mijenja stvari iz korena. Kao dio svog redizajniranja, klasa pod imenom Allegris, vrijedna 2,5 milijardi eura, zvanično je ubačena u flotu aviokompanije za velike relacije. Ovom promjenom Deutsche Lufthansa AG unapređuje ne samo svoja sjedišta i njihov komfor, već i broj tipova sjedišta koje nudi – na čak 14 kategorija.
Ova sjedišta su se čekala veoma dugo da budu uvedena – najavljena su 2017. – i označavaju jedan od najvećih remonta kabine ikada u svetu aviosaobraćaja. U međuvremenu, i druge aviokompanije su povećale nivo luksuza na nebu: ne tražite dalje od Qatar Airwaysa koji ima “suites” za dvije osobe, koji se iz para sjedišta pretvaraju u krevete pune veličine, a Cathay Pacificovih ima apartmane Aria, koji uključuju pristup “zračnoj umjetničkoj galeriji”.
Dok je Qatar proglašen za najbolju aviokompaniju poslovne klase od strane Skytraxa 2024. godine, Lufthansa nije uspjela da se probije ni među 20 najboljih. Pa ipak, nudeći toliko kategorija sjedišta kako bi se zadovoljile preferencije putnika, ova aviokompanija je stvorila dobru konfuziju. Samo u poslovnoj klasi postoji sedam tipova sjedišta, od kojih neka imaju više privatnosti ili prostora za noge. Postoji čak i centralno „prijestono“ sjedište.
Da stvari dodatno zakomplikuju, sve te potklase imaju različite cijene, koje variraju u zavisnosti od rute. Rukovodioci ove aviokompanije kažu da je cilj da se ponudi „maksimalna individualnost i ekskluzivnost“, odražavajući rastući trend u kojem putnici vole da mikroupravljaju svojim okruženjem.
Sve ove varijacije sjedišta izazvale su to da Lufthansa kasni u uvođenju Allegrisa: kako se ispostavilo, stvaranje toliko različitih klasa je recept za glavobolju. Iako će većina flote imati ažurirana sjedišta do kraja ovog mjeseca, oko 10 posto Lufthansine flote će ostati nepromijenjeno najmanje do 2028.
Zvanično ima pet opcija u novoj klasi:
- Apartmani u prvom redu: Slično drugim aviokompanijama, apartmani u prvom redu su dizajnirani da imaju više prostora i prostora za odlaganje, a također nude više privatnosti i dodatni osjećaj ekskluzivnosti. Cijena je oko 400 eura viša od standardne biznis karte za ova sjedišta na kratkim rutama ispod 3.000 milja, 500 eura na rutama srednje dužine, obično oko 4.000 milja, i 600 eura na dužim letovima
- Centrirana sjedišta sa dodatnim prostorom: također poznata kao „prijestona” sjedišta, nalaze se u središnjem dijelu aviona, sa dodatnim prostorom i većim stolovima. Odlični su za rad sa laptopom da bi putnici obavili posao, ali način na koji su raspoređeni u avionu čini da su sjedišta malo uža oko ramena i kod nogu. Ona zahtijevaju doplatu od 130 eua na kratkim rutama, 170 eura na srednjim i 230 eura na dužim letovima.
- Ekstra dugačak krevet: ova sjedišta se mogu rasklopiti u krevet dužine 2,2 metra umjesto 2 metra. To je velikodušna ponuda u poređenju sa drugim aviokompanijama; Qatar i United imaju krevete od 2 metra. Cijena je 100 eura veća na kratkim linijama, 140 na srednjim i 170 na dužim letovima.
- Sjedište uz prozor: ova sjedišta imaju dva naizmjenična rasporeda koji stavljaju putnika tik uz prozor ili malo bliže prolazu, u zavisnosti od toga gdje se sto i lični minibar nalaze u odnosu na samo sjedište. Na kratkim relacijama ovo će putnika koštati dodatnih 100 eura; na srednjim relacijama 140; a na dugim relacijama, 170 eura više.
- Uobičajeno sjedište: standardno sjedište pored prolaza – i bez dodatnih troškova.
Ali, ovdje nije kraj. Postoji i Allegris prve klase. Naime, po prvi put, apartmani su uvedeni i u prvu klasu Lufthanse. Umjesto malih pregrada za privatnost, postoje zidovi do plafona i vrata koja se zatvaraju. Postoje dvije varijante koje putnici mogu izabrati – u Lufthansinoj prvoj klasi, osnovni apartmani nude sjedišta širine oko 1 metar, u poređenju sa 0,89 metara u Singapore Airlinesu, sa individualnim kontrolama temperature i za kabinu i za naslone sjedišta. Tu su i 32-inčni 4K televizijski ekran, veliki trpezarijski sto, lični ormar i bežični uređaj koji se puni pomoću Bluetooth veze. „Suite Plus“ sjedišta imaju još par sitnica.
Ovi apartmani dizajnirani su za dvoje ljudi koji putuju zajedno, mada je moguće rezervisati cijelu stvar i za samo jednog gosta. Parovi mogu sjediti jedan pored drugog ili jedan preko puta drugog na sjedištima koja se preklapaju i postaju bračni krevet.
Za razliku od poslovne klase, ne postoji dodatna naknada za ovu vrstu sjedišta za dva putnika koji već rezervišu prvo mjesto. Ali, kao i u nekim hotelima, postoji dodatak za solo popunjenost: 1.900 eura na kratkim relacijama, 2.400 eura za srednje i 2.900 eura za najduža putovanja.
Od 30. marta, Lufthansina sjedišta Allegris će biti dostupna na letovima iz Minhena za Šangaj, Čikago i San Francisko. Očekuje se da će u narednim sedmicama i mjesecima biti dodato još destinacija, uključujući rute koje povezuju Njemačku i Bangalor, Bombaj, Peking, New York i Kejptaun. Troškovi? Povratni let prve klase od Minhena do Šangaja može koštati oko 7.400 do 9.250 eura. Od drugih aviokoimpanija, samo Air China leti istom direktnom rutom; let Cathay Pacifica, sa presjedanjem preko Londona košta od 10.200 do 13.000 eura, za poređenje.