Svijet

Lukašenkove vlasti uhapsile uglednog novinara RSE

vlasti Ihar Karnei

Vlasti u Bjelorusiji uhapsile su istaknutog novinara koji radi na Radiju Slobodna Evropa/Radio Liberty koji finansiraju Sjedinjene Države, što je posljednji korak u godinu dana dugoj kampanji protiv opozicionih ličnosti, nezavisnih novinara i aktivista za ljudska prava.

Bjelorusko udruženje novinara saopćilo je da je Ihar Karnei (55) uhapšen u ponedjeljak u bjeloruskoj prijestolnici Minsku. U njegovom stanu je izvršena racija, a policija je zaplijenila telefone i kompjutere, kazala je Karneijeva kćerka Polina za Associated Press.

Vlasti nisu ponudile nikakvo objašnjenje za hapšenje i pretrese. RSE/RL je međutim, u Bjelorusiji označen kao ekstremistička organizacija, a rad s njim ili širenje njegovog sadržaja kažnjivi su do sedam godina zatvora. Karnei je radio za bjeloruske i ruske servise RSE/RL od 2000. godine, ali posljednjih godina nije pokazivao svoj lik.

Najstarija i najistaknutija grupa za ljudska prava u Bjelorusiji, Viasna, javila je da je Karnei smješten u pritvorski centar Akrestina, zloglasan po teškim uslovima i mučenju zatvorenika. Prema Viasni, ni advokati ni članovi porodice nemaju pristup Karneiju.

Novinari i aktivisti u Bjelorusiji suočeni su sa represijom velikih razmjera od izbora u augustu 2020. kojim je predsjedniku Aleksandru Lukašenku dodijeljen šesti mandat. Nakon izbora, koje su opozicija i Zapad odbacili kao lažne, Bjelorusiju su zahvatili masovni protesti, od kojih su neki okupili više od 100.000 ljudi.

Vlasti su odgovorile brutalnim obračunom. Više od 35.000 ljudi je uhapšeno, hiljade je pretučeno od policije dok su bili u pritvoru, a deseci nevladinih organizacija i nezavisnih medija su ugašeni.

Ukupno 36 novinara trenutno se nalazi iza rešetaka u Bjelorusiji.

Karnei je privođen nekoliko puta dok je pokrivao proteste. Za razliku od mnogih svojih kolega, on je ostao u Bjelorusiji uprkos gušenju nezadovoljstva.

"U Bjelorusiji se nastavljaju hapšenja, pretresi, mučenje u pritvorskim centrima. Na političke zatvorenike se vrši pritisak, a nezavisni informativni proizvodi se nazivaju ekstremističkim", navodi Viasna u nedavnom saopćenju.