izložba 'Élevations'

Lungarotti: Klimatske promjene su počele tjerati ljude na migracije

Izložba „Élevations“ renomiranog francuskog fotografa i saradnika Fondacije VII, Érica Bouveta, otvorena je večeras u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine.

Bouvetove fotografije, snimljene tehnikom iz 19. stoljeća, pružaju posmatračima priliku za specifičan doživljaj alpskih pejzaža.

Kako navode iz Fondacije VII, prikazani planinski vrhovi i glečeri odišu bezvremenskom ljepotom, dok suptilno ukazuju na njihovu ranjivost pred klimatskim promjenama. Svaka fotografija pruža trenutak refleksije, pozivajući posmatrače da razmisle o prirodi kao prostoru ljepote i delikatnosti, ali i o izazovima koje donose klimatske promjene.

Pored istraživanja prirodnih ljepota, izložba „Élevations“ ima za cilj skrenuti pažnju na važne ekološke i društvene izazove. Kroz vizuelne elemente unutar postavke, posjetioci imaju priliku da se suoče s ključnim pitanjima klimatske mobilnosti i uticaja klimatskih promjena na migracije.

Ovaj projekt Fondacije VII, Francuske Ambasade i Francuskog instituta u BiH, uz podršku IOM-a i UNESCO-a kroz program Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan (CC4WBs) finansiran od Evropske unije, ima za cilj podsticanje dijaloga o održivosti okoliša i istraživanje uloge vizuelnog pripovijedanja u skretanju pažnje na ključne ekološke probleme našeg vremena.

Šefica Misije Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u BiH Laura Lungarotti je izrazila zadovoljstvo što IOM može biti partner sa Fondacijom VII, UNESCO-om i sa drugim partnerima na otvaranju izložbe „Élevations“ (uzdizanje).

"Éric Bouvet je na jedna sjajan način uhvatio one dijelove prirode kako oni zaista izgledaju, pogotovo u svjetlu trenutnih klimatskih promjena", izjavila je Lungarotti Feni.

Po njenim riječima, veoma je bitno da se ova izložba održava u vrijeme kada se održava i konferencija o klimatskim promjenama COP29, „gdje svjetski lideri trenutno razgovaraju kako da se bore protiv ovih neželjenih dejstava klimatskih promjena“.

"Ono što moramo imati na umu je to da su ove klimatske promjene počele tjerati ljude na ogromne migracije. Samo tokom prošle godine gotovo 26 miliona ljudi je bilo raseljeno upravo zbog dejstava tih klimatskih promjena", navela je Lungarotti.

Istaknula je da se trenutno i u Bosni i Hercegovini osjećaju upravo ta neželjena dejstva.

"Nedavno smo mogli da vidimo, ne samo u BiH već i u svijetu, da su velika klizišta, velike poplave, a nedavno smo ovdje imali jednu takvu situaciju, ono što se dešavalo u Jablanici i Konjicu", kazala je Lungarotti.

Po njenim riječima, mogli smo vidjeti ta negativna dejstva po građane u ovoj zemlji, jer je više od 300 osoba bilo direktno pogođeno, “izgubili su svoje kuće, izgubili su mjesta za boravak, tako da su sada prisiljeni da traže druga mjesta na kojima će da žive“.

"To su ta trenutna dejstva sa kojima treba da se nosimo i da se borimo. Iz tog razloga je Međunarodna organizacija za migracije spremna i želi da se dalje bori i radi na ovom planu", naglasila je Lungarotti.

Navela je da je za njih također bitno i to da su se povezali sa mladim novinarima, mladim fotografima, „koji treba upravo da uhvate te trenutke svega toga što se dešava i da se pronađe ta veza između klimatskih promjena i raseljavanja“.

"Ova izložba može da bude jedan poziv na djelovanje ili da se poveže sa brojnim pozivima na djelovanje, kako bi se počeli boriti protiv tih negativnih dejstava što osjećamo od ovih klimatskih promjena. Zato mi i pozivamo mlade da budu aktivniji, da pokušaju da daju svoj doprinos, da se stvori to prilagođeno društvo, prilagođena sredina i na kraju da se stvore otpornije zajednice", zaključila je Lungarotti.