Evropa više ne može biti svjetski "biljojed" nakon ponovnog izbora Donalda Trumpa za predsjednika Sjedinjenih Država, smatra Emmanuel Macron.
Umjesto toga treba postati "svaštojed".
Komentari francuskog predsjednika dolaze dan nakon što je Trump odnio uvjerljivu pobjedu na predsjedničkim izborima u SAD-u, što je izazvalo zabrinutost da bi novoizabrani američki predsjednik mogao smanjiti sudjelovanje Washingtona u NATO-u, prisiljavajući evropske zemlje da povećaju troškove obrane.
Macron je poznat kao najglasniji evropski zagovornik toga da blok postane neovisniji o trgovinskim suparnicima poput Kine i Sjedinjenih Država u svemu, od obrane i sigurnosti do najsuvremenijih tehnologija.
'Svijet se sastoji od biljojeda i mesoždera'
“Za mene je to jednostavno. Svijet se sastoji od biljojeda i mesoždera. Ako odlučimo ostati biljojedi, tada će mesojedi pobijediti i mi ćemo biti hrana za njih”, rekao je evropskim čelnicima tokom skupa u Budimpešti.
Macronovo vlastito vodstvo na pozornici Evropske unije pretrpjelo je udarac nakon prijevremenih izbora koje je pozvao ranije ove godine, a posljednjih se dana pokušao ponovno pozicionirati kao most bloka prema SAD-u. Bio je jedan od prvih čelnika koji je čestitao Trumpu.
“Mislim da bismo u najmanju ruku trebali izabrati da postanemo svejedi. Ne želim biti agresivan, samo da se znamo braniti na sve te teme.”
Jedan diplomat EU-a u Budimpešti rekao je da bi Trumpov izbor mogao francuskom čelniku dati novi "raison d'être" kao glavni navijač za hrabriju, neovisniju Evropsku uniju, posebice kada je riječ o trgovini i sigurnosti. Diplomat je, kao i drugi citirani u priči, dobio anonimnost kako bi iskreno govorio.
Iako francuski čelnik nije naveo zemlje, Evropa se suočava s potencijalnim trgovinskim ratovima na dva fronta, sa SAD-om i Kinom. Evropska komisija udarila je carinama na kineska električna vozila i suočava se s potencijalnim problemima s Washingtonom ako Trump ispuni prijetnje da će nametnuti carine na robu iz EU-a.
“Mi u Evropi mislimo da bismo trebali delegirati našu geopolitiku Sjedinjenim Američkim Državama, da bismo trebali delegirati svoj dug za rast našim kineskim klijentima, da bismo trebali delegirati naše tehnološke inovacije američkim hiper-skalerima”, rekao je. “To nije najbolja ideja.”
Pri dolasku na sastanak u četvrtak, čelnici i najviši dužnosnici EU-a, uključujući predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen, inzistirali su na potrebi da Evropa preuzme odgovornost za sigurnost i obranu, kao i da podrži Ukrajinu protiv ruske agresije.
U razgovoru s malom skupinom novinara u Budimpešti, mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó rekao je da je ishod izbora u SAD-u promijenio status quo u Ukrajini.
“Evropa mora razmisliti. Ako mi postavite teoretsko pitanje bi li Evropa mogla zamijeniti SAD po tom pitanju, rekao bih da očito ne bi", rekao je. “Ishod predsjedničkih izbora u SAD-u stvara potpuno novu stvarnost, ne samo u Evropi nego i u svijetu.”
Ostali čelnici EU-a žele poslati poruku kontinuirane podrške Kijevu tokom sastanka, čiji je domaćin mađarski premijer Viktor Orbán, a na kojem je prisutan i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekla su dvojica diplomata EU-a.
Ali nisu svi bili oduševljeni Macronovim pozivima na jedinstvo.
“On kaže jedinstvo, ali to znači francusko jedinstvo”, rekao je jedan od dvojice gore spomenutih diplomata, koji nije bio impresioniran Macronovim govorom.
“Ako to znači podići pokretne mostove i zabiti sjekire, ne hvala. Želimo ostati otvoreni za transatlantske odnose”, rekao je.