Posljedice rata u Ukrajini osjećaju se i na Zapadnom Balkanu, region takođe presjeca i jedna od najopterećenijih ruta ilegalnog migrantskog talasa koji dolazi s juga.
Mađarska je zainterersovana za stabilnost ovog regiona, a posebno Bosne i Hercegovine što je od ključne važnosti za stabilnost čitave Evrope, izjavio je ministar odbrane Mađarske Kristof Szalay-Bobrovniczky.
Ubrzana integracija
On je nakon sastanka s ministrom odbrane Bosne i Hercegovine Zukanom Helezom i sastanka delegacija Ministarstva odbrane BiH i Mađarske rekao da oni od samog početka podržavaju aspiraciju BiH za pristupanje Evropskoj uniji (EU).
Dodao je da je jedna od obaveza Mađarske tokom predsjedavanja EU jeste da ubrza integraciju BiH u EU.
Istakao je da je Misija EUFOR-a Althea važan poduhvat oružanih snaga Mađarske, napominjući da od januara ove godine operacija ima mađarskog komandanta Lasla Sticza.
"Ovo je velika odgovornost i izuzetno međunarodno priznanje za Mađarsku i Oružane snage (OS) Mađarske. Komandne aktivnosti tokom prethodnih 10 mjeseci pokazale su da smo sjajno pripremljeni za ovaj zadatak i u pogledu osoblja koje ovdje služi i dodatnih vojnih sposobnosti koje smo pripremili za period komandovanja", rekao je Szalay-Bobrovniczky.
Helez je naveo da je ministar odbrane Mađarske imao ulogu u imenovanju Laszla Sticza, za kojeg je rekao da je vrhunski profesionalac i da su ostvarili jako dobru saradnju.
"Prilikom nedavnih poplava i klizišta snage EUFOR-a su jako brzo reagovale skupa s pripadnicima OS BiH i zahvaljujući brzoj reakciji spašeno je nekoliko života. Kada je u pitanju podrška Mađarske BiH na euroatlantskim integracijama, želim da kažem da Mađarska podržava naš put ka EU i članstvo u NATO-savezu, poštuje i podržava suverenitet i teritorijalni integritet naše države Bosne i Hercegovine, naravno uvažavajući Dejtonski mirovni sporazum", rekao je Helez.
Nema spornih pitanja
Dodao je da između BiH i Mađarske nema nekih otvorenih pitanja, kao i da imaju saradnju u oblasti obuke pripadnika OS kako pripadnika OS BiH u Mađarskoj tako i mađarskih OS u BiH.
"Želim da naglasim da je 20. godina misije Althea EUFOR-a i da su pripadnici EUFOR-a, pored toga što garantuju mir i stabilnost u državi Bosne i Hercegovini, puno pomogli OS kada je u pitanju obuka, zatim kod skladištenja municije i naružanja, znate da imamo puno viškova, i prilikom uništavanja viškova naoružanja", rekao je Helez.
Dodao je da su razgovarali i o trenutnoj sigurnosnoj situaciji u svijetu i zajedničkoj zabrinutosti zbog rata u Ukrajini, eskalacije i uključivanja više aktera u taj sukob, a posebna zabrinutost je zato što neki akteri koji sudjeluju u tom ratu su nuklearne sile, neke koje učestvuju direktno, a neke indirektno. Istakao je da su razgovarali i o proširenju sukoba na Siriju, na Bliskom istoku, izrazili zabrinutost i ocijenili da će u budućnosti puno toga zavisiti od stavova Sjednih Američkih Država i poteza novoizbaranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa.