LA LIGA

Madrid na nogama: Sudija režirao jedan od najvećih skandala u historiji fudbala

Valencia i Real Madrid su u ludoj utakmici 27. kola La Lige odigrali 2:2 na Mestalli. Valencia je vodila 2:0 golovima Dura iz 27. i Jaremčuka iz 30. minute, ali su se gosti vratili golovima Viniciusa Juniora u nadoknadi prvog poluvremena te u 76. minuti.

Valencia je povela neobičnim golom u 27. minuti kad je Perez, u pokušaju da iz voleja pogodi gol, potpuno promašio udarac i pogodio Dura u glavu od koje se lopta manje-više odbila u gol za 1:0. Samo tri minute kasnije domaćini su povećali prednost nakon rijetko viđene gluposti Carvajala.

On je s aut linije kroz čitavu odbranu išao dodavati Luninu, ali je savršeno proigrao njegova sunarodnjaka Jaremčuka, koji ga je zaobišao i poslao loptu u prazan gol za 2:0 i potpuni delirij na Mestalli.

Real se vratio duboko u nadoknadi prvog poluvremena nakon što je Vinicius Junior na asistenciju Rodryga iz blizine zabio za 2:1. Brazilac, kojeg su domaći navijači rasistički vrijeđali, nakon gola se okrenuo prema njima i uzdignutom rukom im poručio što misli o njima.

Real je u nastavku navalio na gol domaćina i potpuno se vratio u igru u 76. minuti. Diaz je ubacio s desne strane, a Vinicius glavom spustio loptu u gol nakon čega je opet gestikulirao prema bijesnim tribinama i pokazivao na svoje ime na dresu. VAR je provjeravao gol zbog eventualnog ofsajda, ali ga nije bilo.

Strašan trenutak dogodio se u 86. minuti kad je Tchouameni, u želji da dođe do lopte, pao ravno u noge Diakhabyju, koji se uz bolne krikove uhvatio za nogu. Igrači obiju ekipa u šoku su ga gledali i hvatali se za glave, a prema prvim procjenama defanzivac Valencije slomio je nogu.

Drama nije izostala ni u sedam minuta sudijske nadoknade. Prvo je u 92. minuti sudac dosudio penal za Valenciju nakon što je Duro pao u duelu s dva igrača Reala da bi na intervenciju VAR-a poništio svoju odluku.

Real je nakon toga krenuo u završni pritisak, a u osmoj minuti nadoknade vidjela se rijekto viđena scena. U jeku Realova napada, kad je Diaz uputio centaršut na peterac, sudac je odsvirao kraj susreta. To nije čula većina igrača Valencije i Reala pa su domaćini, nakon što je Bellingham glavom zabio za 3:2, popadali od šoka po terenu, a gosti počeli slaviti.

No, ubrzo su shvatili da gol neće biti priznat jer je sudac označio kraj susreta pa su bijesni okružili Jesusa Manzana tražeći od njega da im prizna gol. To se naravno nije dogodilo pa Girona ima priliku u nedjelju pobjedom protiv Mallorce smanjiti zaostatak za Realom na četiri boda.