Predsjedavajući Kluba poslanika SDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH) i član Zajedničke komisije za evropske integracije PSBiH Saša Magazinović susreo se s bivšim članom Predsjedništva BiH akademikom Mirkom Pejanovićem s kojim je razgovarao o usporednom putu Bosne i Hercegovine prema Evropskoj uniji (EU) i kontinuitetu opredjeljenja BiH ka članstvu u EU.
U razgovoru je istaknuto da je primjetno da se na zvaničnim stranicama institucija Bosne i Hercegovine ignoriše Platforma za djelovanje Predsjedništva RBiH u ratnim uslovima, historijski važan dokument koji je usvojen 26. juna 1992. U tom dokumentu je Predsjedništvo Bosne i Hercegovine prvi put utvrdilo punopravno članstvo u EU kao vanjskopolitički cilj i državni interes, čime je praktično trasiran evropski put naše države. Autor prvog nacrta Platforme je bio dr Mirko Pejanović.
Na zvaničnim web stranicama institucija se mogu pronaći informacije o EU putu BiH pod nazivima „Pregled razvoja odnosa BiH i EU“ ili „Ključni događaji u odnosima BiH i EU“, ali se informacija o stavu Predsjedništva BiH iz 1992. godine o pitanju članstva u EU jednostavno ne spominje, rečeno je u razgovoru.
Pri tome se mogu naći, kako je rečeno na sastanku, informacije koje govore kada su održani neki od važnih događaja vezanih za evropski put BiH, značajni sastanci, koliko pitanja iz Upitnika EU je odgovoreno i koliko prevodilaca je bilo angažovano, kada je počelo izdavanje biometrijskih pasoša, kada su počeli pregovori o Stabilizaciji i pridruživanju, ali ne i činjenica da je Predsjedništvo Bosne i Hercegovine još 1992. godine, osim interesa za povezivanje sa susjednim državama na bazi uzajamnog poštovanja i ravnopravnosti, navelo i poseban interes za ravnopravno članstvo u EU.
"Platforma za djelovanje Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine u ratnim uslovima izuzetno je značajan dokument za državu Bosnu i Hercegovinu koji iskazuje viziju Bosne i Hercegovine kao suverene, multietnične države ranopravnih građana čija je budućnost u EU.
Namjerno ili nenamjerno zanemarivanje ovog dokumenta i činjenica koje u njemu stoje nepravedno je prema državi Bosni i Hercegovini, ali i kulturi sjećanja na vrijednosti na kojima je utemeljena samostalna i suverena država Bosna i Hercegovina", zaključeno je na sastanku iz Sektora za odnose s javnošću PSBiH.