Poslanik u PDPSBiH

Magazinović o neusvajanju reformske agende: Nije logično da lokalna vlast postaje akter međunarodnih odnosa

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i član Zajedničke komisije za evropske integracije Saša Magazinović izjavio je Feni da je od samog početka bio protiv mehanizma koordinacije po kojem svaki kanton može zaustaviti EU put države.

"Tada sam jasno rekao, kao i mnogi drugi, da će se nešto što je zamišljeno kao alat kojim će se ubrzati EU integracije pretvoriti u svoju suprotnost - postat će sredstvo političkih ucjena, trgovine i najveća kočnica na evropskom putu", naveo je Magazinović, upitan da prokomentira činjenicu da Radni tim za izradu Plana reformi u BiH nije usvojio Nacrt reformske agende, te da predstavnici četiri kantona nisu dali suglasnost na predloženi nacrt dokumenta.

Po njegovim riječima, ovakav mehanizam koordinacije jesu dogovorili, između ostalih, tadašnjih lideri Izetbegović i Dodik, ali je pošteno reći da je imao i podršku tadašnjih predstavnika EU.

"Jednostavno nije logično da lokalna vlast, a za mene to kantoni jesu, postaje akter međunarodnih odnosa, u ovom slučaju odnosa između države Bosne i Hercegovine i Evropske unije. Što se tiče konkretnih razloga zbog kojih su SDA kantonalni dužnosnici stavili veto na Reformsku agendu koja je uslov za ogromna finansijska sredstva za BiH od kojih je samo prva tranša u iznosu od 140 miliona KM, mislim da je najpoštenije da lider SDA Bakir Izetbegović ipak prihvati poziv ministra Elmedina Konakovića da sa njim ili sa bilo kojim drugim predsjednikom stranke pred kamerama zajedno prođu kroz sve stavke ovog dokumenta i ukrste argumente", naveo je Magazinović.

Sve drugo je, smatra on, političko prepucavanje u svrhu lokalnih izbora, a preko leđa države i njenih interesa.

Podsjećanja radi, Radni tim za izradu Plana reformi u BiH nije usvojio Nacrt reformske agende. Suglasnost na Nacrt reformske agende nisu dali Kanton Središnja Bosna, Tuzlanski kanton, Zeničko-dobojski kanton, te Unsko-sanski kanton.

Zbog njihovog odbijanja, Bosna i Hercegovina je jedina zemlja zapadnog Balkana koja nije službeno podnijela Nacrt dokumenta Reformske agende.