U prizorima nastalim pojavom Supermjeseca uživali su sinoć ljudi širom svijeta. Supermjesec se javlja kad je Mjesec u tački najbližoj Zemlji tokom svoje orbite (i kad je vidljiv na noćnom nebu), poznatoj još kao i perigej.
Kada se nalazi na udaljenosti od oko 362.000 kilometara od Zemlje, Mjesec se čini otprilike sedam 7 posto većim u poređenju s tipičnim punim Mjesecom.
Ono što tu pojavu čini još zadivljujućom jest činjenica da nudi astronomski spektakl u kojem stanovništvo u urbanim dijelovima može uživati bez odlaska u prirodu i podalje od svjetlosnog zagušenja, koje u gradovima inače smanjuje vidljivost zvjezdanog neba.
Izraz “supermjesec” nastao je 1979. godine, a skovao ga je astrolog Richard Nolle. Opisuje, ili mladi, ili puni Mjesec koji se događa iznad 90 posto od njegove najbliže tače u orbiti prema Zemlji. Iako mladi mjeseci često ostaju nevidljivi s naše tačke gledišta, i mladi, i puni mjesec igraju ulogu u utjecaju na plimu i oseku, uzrokujući njihove veće fluktuacije od uobičajenih.
Magične prizore na nebu zabilježili su i fotoreporteri Anadolu u Ankari, glavnom gradu Turske i San Franciscu.
U Ankari je viđen Supermjesec iznad Atakule, jednog od simbola glavnog grada.
Supermjesec je viđen i iznad ostrva Alcatraz i Bay Bridgea u San Franciscu.
Fenomen Supermjeseca označava trenutak kad je Mjesec najbliži Zemljinoj orbiti, zbog čega se golom oku čini većim.
Tokom godine ovoj pojavi svjedočimo u prosjeku četiri do pet puta, što je prilično rijetko.