'lijepa predizborna priča'

Magoda za Raport o rekonstrukciji Koševa: Neki se razbacuju milionima, a ne znaju ni koliko košta ni ko će to platiti

Idu izbori, gradimo stadion, to jako lijepo zvuči... Samo što se zaboravlja ono najvažnije, ističe ministar kulture i sporta KS

Rekonstrukcija stadiona "Asim Ferhatović Hase" na Koševu sjajna je tema, pogotovo u predizborno vrijeme...

"Upravo je potpisan urbanistički sporazum za I fazu rekonstrukcije stadiona Koševo. Ovo je najkonkretniji korak ikada.

Sada Grad Sarajevo može krenuti ka izgradnji glavnog projekta, a općina će odmah podnijeti zahtjeve za osiguranje sredstava sa viših nivoa vlasti", poručio je prije šest dana Srđan Mandić.

Nešto ranije, načelnik Općine Centar slavodobitno je predstavio idejno rješenje kompletne rekonstrukcije "Haseta" podijeljene u nekoliko faza.

"Svi na istoj strani"

"Prvi put svi smo na istoj strani - klub, općina, vijećnici, Grad, Kanton… Drugo, ne zavisimo od "potencijalnih investitora" i različitih mogućih uslovljavanja. Dakle, sve je u našim rukama.

Naglašavam ponovo, općina ne može, ali i ne treba, sama finansirati ovaj projekt. Imamo uvjeravanja viših nivoa vlasti da će biti sufinansijeri, ali uslov je projekt i dozvole.

To nikada nismo imali do sada. Općina će u narednim danima izdati urbanističku saglasnost na osnovu koje možemo aplicirati za sredstva Kantona i Vlade FBiH.

Generalni sekretar FK Sarajevo Jasmila Hodžić, gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić i Mandić potpisali ugovor

Grad Sarajevo će finansirati izradu glavnog projekta", poručio je, između ostalog, Mandić.

Dodao je da "slijedi još teži dio posla, a to je prikupljanje novca. Prva faza koštat će cca. 13,5 miliona KM bez PDV-a. Općina će participirati sa svojim budžetskim sredstvima u skladu sa mogućnostima", poručio je Mandić.

I upravo ta stavka, "koliko će Općina Centra izdvojiti u skladu sa svojim mogućnostima", stavlja neke od upitnika u realizaciju ovog ambicioznog prjekta.

Jer, kako za Raport kaže ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Kenan Magoda, mnogi se rasipaju tuđim milionima, a ne znaju ni koliko će to košati, ni koliko će sami uložiti - ali se podrazumijeva da će neko drugi "podmetnuti leđa".

U ovom slučaju, to bi trebao biti Kanton, odnosno resorno Ministarstvo kulture i sporta...

Zaboravlja se ono najvažnije

"Idu izbori, gradimo stadion, to jako lijepo zvuči... Samo što se zaboravlja ono najvažnije - koliko to košta, ko će dati koliko novca i kad će se uopće stvoriti uvjeti za rekonstrukciju?", ističe Magoda.

Sva ova pitanja razlog su da se na ovu temu niti on niti njegovo Ministarstvo nisu oglašavali, mada neki već "barataju" njihovim novcem i, možda, pokušavaju politički profitirati na ovoj veoma zahvalnoj temi uoči lokalnih izbora idućeg mjeseca.

"Mi ćemo sufinansirati rekonstrukciju Koševa, to je sigurno, ali treba doći do toga. Urbanistička dozvola je samo jedan od papira, to dobro zvuči, ali ništa ne znači.

Magoda: Ranije se nije želio oglašavati

Zato se ranije nisam oglašavao o tome", kaže Magoda.

Dodaje da je u tom nizu koraka naredni glavni projekt.

"Za glavni projekt treba minimalno tri-četiri mjeseca, potom dolazi na red revizija glavnog projekta, to traje 30 dana.

Potom Općina Centar to mora "ubaciti" u program javnih investicija kod Zavoda za planiranje preko Ministarstva.

Vidite koji su sve to koraci da se dođe do rekonstrukcije", objašnjava Magoda.

I tek tada, kad sva "papiorologija" bude završena, moći će se pričati o onom ključnom - ko će sve to platiti?

"Dio troškova će sigurno snositi Kanton, odnosno Ministarstvo kulture i sporta, ali o ciframa ne bih, dok ne budemo tačno znali koliko je to. U tvrdnje da je to 13 miliona maraka, ne bih ulazio.

Kakav je odnos prema sportu?

Međutim, koliko god da bude, po meni je prirodno da Općina Centar uloži najmanje 50 posto sredstava, jer je ipak riječ o njihovoj imovini, kojom upravlja općinska fima (Centar za sport i rekreaciju, op.a.)", jasan je Magoda.

Ministar ne krije da je skeptičan prema takvom razviju situacije, pogotovo, kaže "kad pogleda odnos prema sportu najbogatije općine u državi".

Kada će početi rekonstrukcija stadiona na Koševu?

"Imamo primjer Općine Novo Sarajevo koja je podržala Fudbalski klub Željezničar sa 800.000 KM.

Koliko je Općina Centar izdvojila za FK Sarajevo, mimo sredstava za travu za koševski teren i slično, jer klub te pare odmah i vrati Općini, jer su uložene u njenu imovinu?

Sa koliko podržava rad Košarkaškog kluba Bosna, koliko ulažu u rukomet, odbojku... u druge klubove koji igraju premijer lige? Pa, nama jedan klub s Općine Centar koji je premijerligaš, trenira u Općini Novo Sarajevo, u dvorani "Goran Čengić". Da li je to apsurd?", pita se Magoda.

Koliko novca ide klubovima?

Magoda je za Raport potvrdio da su fudbalski klubovi Sarajevo i Željezničar prošle godine dobili po miliona maraka iz "kase" Ministarstva kulture i sporta.

"Dosad je vladala letargija, dobiješ novac i niko više ništa ne pita niti se nešto očekuje. Toga više nema.

Pokazali smo dobru volju i prema jednima i prema drugima. Nažalost, nisu prošle sezone imali neki rezultat pa će sada dobiti manje.

Međutim, ako dođu do grupne faze u Evropi, onda će dobiti po pet miliona. Vrlo jednostavno", kaže Magoda.

Naglašava da će se, neovisno od toga, nastaviti ulaganja u infrastrukturu dva najveća bh. kluba.

"Željezničar će dobiti pet miliona KM za rekonstrukciju južne tribine, jer će, nakon što bude završena, donositi još veće prihode", kaže ministar.

Velika očekivanja od košarke

Magoda ne krije da mnogo očekuje od košarkaša Bosne koji su, kako kaže, trenutno na "međustepenici" - ABA 2 ligi - u očekivanju da izbore ono glavno - prvu regionalnu ABA ligu.

"Bosna je naš sportski brend, uprkos svim problemima koji je opterećuju. Cilj je da se u Sarajevu igra ABA 1 liga, uloženo je dva miliona maraka.

Ministarstvo kulture i sporta je prošle godine izdvojilo 600.000 KM, ove će i više, da bi se uspio ostvariti taj cilj. Sa koliko će pomoći Općina Centar, jer je Bosna klub s područja te općine?

Ako mi dajemo oko 600-700 hiljada KM, zar ne bi bilo normalno da Općina doprinese sa barem polovinom te sume, da klub dobije neku osnovu, a klupska uprava neka napravi ostalo", kaže Magoda.