kloniranje

Majmun ReTro je stvoren umjetnim putem i živi već više od 2 godine: A, šta je sa kloniranjem ljudi?

Foto: Sky News

Samo jedan od 113 kloniranih embriona je preživio - ali ReTro, rezus majmun i dalje je jak i živ.

Klonirani rezus majmun preživio je više od dvije godine i doveo je do "vrijednih uvida" u naučni proces, tvrde stručnjaci.

Naučnici u Kini koristili su modificiranu verziju iste tehnike koja je korištena za stvaranje ovce Dolly, prvog kloniranog sisara na svijetu.

Od 113 kloniranih embriona, 11 je implantirano u surogat majmune, ali je samo jedan preživio. Nazvan je ReTro.

Stopa zdravih klonova manja od 1 posto

Tim je rekao da, iako je stopa uspjeha proizvodnje održivih i zdravih klonova niska - manje od 1 posto u ovom slučaju - a to doprinosi boljem razumijevanju kloniranja primata.

Prve klonirane majmune na svijetu, par identičnih dugorepih makaka, stvorili su prije šest godina isti istraživači, predvođeni Qiang Sunom i Zhen Liuom iz Kineske akademije nauka u Šangaju, piše Sky News.

U to vrijeme, istraživači su željeli stvoriti populacije genetski ujednačenih majmuna koji bi se mogli prilagoditi za istraživanje ljudskih bolesti.

To je također pokrenulo glavna etička pitanja približavajući svijet kloniranju ljudi.

Ali stručnjaci sada kažu da su ovi strahovi "bili potpuno neosnovani" i da je efikasnost procesa kloniranja i dalje niska.

Pišući u časopisu Nature Communications, autori su rekli: "Ova otkrića pružaju vrijedan uvid u mehanizam reprogramiranja SCNT-a majmuna [jednoćelijski nuklearni prijenos] i uvode obećavajuću strategiju za kloniranje primata."

Također komentirajući nalaze, dr Lluis Montoliu, istraživač u Nacionalnom centru za biotehnologiju u Španiji, koji nije bio uključen u studiju, rekao je: "I kloniranje makaka i rezus majmuna pokazuju dvije stvari.

Šta je sa kloniranjem ljudi?

"Prvo, moguće je klonirati primate.

"I drugo, ne manje važno, izuzetno je teško uspjeti s ovim eksperimentima, s tako niskom efikasnošću, još jednom isključujući kloniranje ljudi."

Dolly je ušla u istoriju prije skoro tri decenije nakon što je klonirana na Roslin institutu u Edinburgu.

Bio je to prvi put da su naučnici uspjeli klonirati sisara iz odrasle ćelije, uzete iz vimena ovce Finn Dorset.

Od tada su mnogi drugi sisari klonirani koristeći istu SCNT tehniku, koja uključuje prijenos DNK jezgre ćelije u doniranu jajnu ćeliju koja se potom podstiče da se razvije u embrion.

Uključuju ovce, goveda, svinje, pse, mačke, miševe i pacove i dugorepe majmune.

A, šta je sa ljudima?