nemoj reći da

Mali savjeti za samouvjerenost

Ako ostanete jasni po pitanju stvari, kratka rečenica će imati veliki uticaj
kako izgledaju

Ne biste li voljeli proći kroz privatni i profesionalni život bez puno ljutnje, stresa ili razočaranja? Stanite iznad stvari, izgledate sigurnije i smirenije? Radije bismo energiju koju svakodnevno unosimo u uzbuđenje i nesporazume iskoristili na druge načine. Prilično je avanturistički ono što retorički doživljavamo između dobrog jutra i lake noći: jednostavne rečenice se reinterpretiraju u pretpostavke, optužbe, insinuacije - u žaru trenutka, naravno, ne smišljamo stvarno brzoplete rečenice. I poslije smo uvek mudriji.

Dobre vijesti: One postoje, rečenice koje nam olakšavaju život. U više od 20 godina kao trener za biznis i samovođenje Karin Kuschik je iskusila kako stvaramo dramu kroz nedostatak jasnoće, diferencijacije i uvažavanja te pokazuje efikasna rješenja u svojoj knjizi „50 rečenica koje čine život lakšim“.

Gotovo uzgred, svakom rečenicom se približavamo ugodnoj lakoći, smirenosti i unutrašnjoj suverenosti. I odjednom nam se otvara predivan svijet efektnih riječi. Evo nekoliko primjera.

"Radije ti to ne bih obećavao."

"Nemoj reći da ako želiš reći ne." Mudra izreka koju čujemo stalno. Za one koji ne vole da kažu ne postoji dobar kompromis: „Radije vam to ne bih obećao“. Što znači nešto poput: radije bih to ostavio otvorenim. Previše nejasno? Previše nepristojno?

Ne sve. Ova rečenica je savršena za sve koji inače obećavaju vrlo brzo i brzo posrnu zbog nedostatka vremena. Ali to je i savršena “najava” za kolegu koji sve uzima zdravo za gotovo.

"Ne radim ovo protiv tebe, radim ovo radi sebe."

Vaš partner je spontano dobio karte za kino, ali sve što želite je kupati se, a zatim se opustiti na kauču. Ima ovakvih dana kada ideje o kraju dana u vezi ne mogu biti kontradiktornije.

Jedna osoba se ponosi spontanošću i iznenađenjima, dok druga samo želi da bude ostavljena na miru. I nije neuobičajeno da neko pukne.

“Ne radim ovo protiv tebe, ovo radim zbog sebe” moglo bi biti dobro objašnjenje. Jer nam ionako nije lako odbiti tako lijepo iznenađenje.

Ideja da se kazna zapravo ne može uputiti protiv njih posebno je vrijedna za ljude koji su ranije imali sklonost brzom povezivanju stvari sa sobom. Šta vam ova rečenica daje: jasnoću, razumijevanje, harmoniju.

Karin Kuschik objašnjava: „Općenito, kao i mnoge stvari u životu, možete postaviti granice manje pomoću alata nego kroz novi stav. Ako rečenicu izgovorite uzbuđeno, možda se opravdate "Jer, morate razumjeti", shvatite stvari lično, a ton postaje još glasniji:
"Ne osjećam se odgovornim ovdje" ne čini apsolutno ništa.

Upravo ova elegantna kombinacija hrabrosti da budete jasni i opušteni u tonu vašeg glasa čini da izgledate zadivljujuće samouvjereno i koja brzo pruža uvid drugoj osobi.

Ali ako ostanete jasni po pitanju stvari, kratka rečenica će imati veliki uticaj. Upravo ova elegantna kombinacija hrabrosti da budete jasni i opušteni u tonu vašeg glasa čini da izgledate zadivljujuće samopouzdano i brzo osigurava da druga osoba razumije.”

Dobra, jednostavna rečenica koja uvijek ulazi u srž složenih odnosa. “Pogotovo ako to ne samo recituješ, već to tako i osjećaš. Ako nešto zaista nema nikakve veze sa vama, bolje je da to pošaljete poštom.

Hvatanje vrućih krompira vaših bližnjih samo bi izazvalo opekotine”, naglašava Karin Kuschik. A rješavanje problema za druge ionako nije moguće. Ipak, postoji mnogo malih međuljudskih pokušaja da se drugi uvuku u sopstvenu dramu.