Organizacija za ljudska prava Amnesty International kritizira TikTok funkcionalnost i poslovni model.
Platforma bi predstavljala opasnost za mlade korisnike pokazujući im sadržaj o depresiji i samoubistvu na osnovu preporuka u njihovom feedu, što bi moglo pogoršati postojeće probleme mentalnog zdravlja, prema dva nova izvještaja Amnestyja.
Nalazi dolaze iz zajedničke tehničke istrage Amnestyja, Instituta za algoritamsku transparentnost (ATI) i Nacionalne konferencije o državljanstvu i forenzici umjetne inteligencije. Dva izvještaja "Otjerani u tamu: kako TikTok potiče samopovređivanje i suicidalne ideje" i "Osjećam se izloženo: Uhvaćen u TikTokovoj mreži za nadzor" skreću pažnju na kršenja ljudskih prava kojima su izloženi maloljetni i mladi korisnici TikToka.
"Izvještaji otkrivaju manipulativni i zarazni način na koji su TikTok feedovi dizajnirani. Oni imaju za cilj zadržati korisnike na platformi što je duže moguće. Način na koji TikTok radi i preporuke koje prikazuje na osnovu vlastitih algoritama "(…) djeca, a mladi ljudi sa postojećim psihološkim problemima mogu biti izloženi ozbiljnim opasnostima“, rekla je Lisa Dittmer, stručnjakinja za istraživanje u Amnestyju. Prema Amnestyju, TikTok rizikuje povećanje mentalnih problema kao što su depresija, anksioznost i samopovređivanje.