Nova slovenska evropska komesarka za proširenje Evropske unije Marta Kos krajem sedmice putuje u Kijev, glavni grad Ukrajine.
"Ne samo obnova Ukrajine, nego i cijeli proces pregovora za ulazak Ukrajine u Europsku uniju je u mom resoru", rekla je Kos u intervjuu za RTV Slovenija.
Ukrajina diktira zempo
Uz komesarku za proširenje Martu Kos, u Kijev će u subotu otputovati i novoizabrani predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa, koji također preuzima dužnost u nedjelju te nova visoka predstavnica EU za vanjske poslove Kaja Kallas.
Kos je demantirala da bi ono što se događa oko Ukrajine moglo više obilježiti njen mandat nego, primjerice, širenje na zemlje zapadnog Balkana.
"Ne samo obnova Ukrajine, nego i cijeli pregovarački proces za ulazak Ukrajine u Europsku uniju je u mom portfelju.
S jedne strane, Ukrajina diktira tempo jer je prvi put otkako imamo Evropsku uniju da je jedan od zemlje kandidati pregovaraju kada ratuju kod kuće, ali to ne znači da će Zapadni Balkan ostati u pozadini, naprotiv, o svakoj državi članici ili kandidatu ovisi kojim će se tempom približavati Evropskoj uniji.
Naravno, da zbog rata u Ukrajini primjećujemo i konkurenciju između samih zemalja kandidata, tako da po prvi put nakon 10 godina postoji realna mogućnost da se jedna ili čak dvije zemlje dovedu do kraja pregovora", rekla je slovenska komesarka Marta Kos.
Također je objasnila da njezina misija navodi da i obnova Ukrajine i cijeli pregovarački proces spadaju u njen portfelj.
"Naravno, visoka predstavnica Kaja Kalas i ja ćemo blisko sarađivati", rekla je, dodajući da će se "velika većina povjerenika, naravno na čelu s predsjednicom Ursulom von der Leyen", morati pozabaviti Ukrajinom.
Evropska komesarka za proširenje EU istakla je i da će uprkos privrednim problemima EU te sigurnosnim i obrambenim pitanjima proširenje biti jedan od prioriteta Evropske komisije.
Portfelj proširenja
"Mogli smo čuti predsjednicu Ursulu von der Leyen kada je spomenula portfelj proširenja u odnosu na osiguranje sigurnosti u Evropi i mislim da je važno da je proširenje 2024. nešto sasvim drugačije nego što je bilo prije pet godina.
Također znamo da iz iskustva integracije Slovenije u Europsku uniju, kada sloboda i mir nisu bili tako istaknuti kao sada je osigurati mir i naravno slobodu na našem kontinentu", rekla je Kos.
Ujedno je naglasila da je posljednjih godina zatvoreno samo pet pregovaračkih poglavlja sa svim zemljama kandidatima za članstvo u EU.
"Nadam se da ćemo ove godine imati još četiri na račun Crne Gore. Moja je vizija da do kraja mog mandata možemo zatvoriti nekoliko poglavlja, vjerojatno i više od stotinu", naglasila je nova evropska komesarka za proširenje EU.
Na pitanje o "teškom sastavu komisije", rekla je da Evropski parlament odražava evropske izbore koji ne odražavaju koga su vlade članica predložile za povjereničke kandidate.
Parlament skrenuo udesno
"Danas je to bilo dosta vidljivo, bilo je vidljivo i da je Evropski parlament skrenuo udesno, a također i da će u budućnosti biti sve teže naći većinu", rekla je.
Uprkos činjenici da je većina slovenskih europarlamentaraca nije podržala, ona u budućnosti ne može "zamisliti nesuradnju s europarlamentarcima".
Kakva će ta suradnja biti ovisi i o povjerenicima i o očekivanjima zastupnika.
"A, ove su vrlo visoke, mislim", rekla je Kos.
Istaknula je i važnost suradnje s nacionalnim vladama, pa tako i slovenskom, budući da države članice na kraju odlučuju o ulasku kandidatkinja u EU.