Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izrazila je duboku zabrinutost zbog jučerašnjih dramatičnih dešavanja u Narodnoj skupštini Srbije, gdje je sjednica više puta prekinuta zbog nasilnih incidenata. U objavi na društvenoj mreži X, Kos je naglasila potrebu za hitnim smirivanjem tenzija i pokretanjem inkluzivnog dijaloga koji bi obuhvatio sve političke i društvene aktere.
Parlament kao poprište sukoba
Sjednicu Skupštine Srbije, koja se jučer pretvorila u haotičnu scenu, opozicija je u nekoliko navrata prekinula bacanjem dimnih bombi i baklji, a situacija je eskalirala i u fizičke obračune među poslanicima. Prema riječima predsjednice Skupštine Ane Brnabić, tokom incidenata su povrijeđene tri poslanice.
Nezadovoljna usvojenim dnevnim redom, opozicija je insistirala da se raspravlja isključivo o izmjenama Zakona o visokom obrazovanju i o ostavci premijera Miloša Vučevića, podnesenoj još 28. januara. Međutim, vladajuća većina to nije prihvatila, što je dovelo do eskalacije sukoba u parlamentu.
Evropska unija poziva na smirivanje tenzija
Marta Kos je istakla da je parlament mjesto demokratske rasprave i da mora ispunjavati svoju ulogu u interesu građana.
"Veoma smo zabrinuti zbog poremećaja u radu parlamenta i nasilja u srbijanskom parlamentu. Parlament mora biti mjesto demokratske rasprave u interesu svih građana i mora u potpunosti odigrati svoju ulogu", poručila je Kos.
Ona je ponovo apelovala na političke aktere u Srbiji da prekinu eskalaciju sukoba i uspostave dijalog koji će uključiti sve relevantne strane – političke partije, institucije i predstavnike civilnog društva.
Protesti i nestabilna politička situacija u Srbiji
Srbija se već mjesecima suočava s građanskim protestima, koji su započeli još početkom novembra nakon nesreće na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 15 ljudi. Studenti i građani i dalje izlaze na ulice izražavajući nezadovoljstvo načinom na koji vlast rješava ključne probleme u zemlji.
Kos je, osim incidenata u parlamentu, posebno naglasila zabrinutost zbog pritisaka na organizacije civilnog društva u Srbiji, ocjenjujući ih kao "veoma zabrinjavajuće".
Dok politička tenzija u zemlji raste, ostaje pitanje hoće li vlast i opozicija uspjeti pronaći zajednički jezik ili će sukobi u institucijama i na ulicama dodatno produbiti podjele u društvu.