“Medalje koje će osvojiti ruski sportisti su medalje krvi, smrti i suza”

"Medalje koje će osvojiti ruski sportisti su medalje krvi, smrti i suza", poručio je svjetski boksewrski profesionalni prvak Oleksandr Usik.

I ne samo on. Ukrajina je zaprijetila bojkotom Olimpijskih igara 2024. u Parizu ako se sportistima iz Rusije i Bjelorusije dopusti takmičenje i borba za medalje.

Baltičke zemlje su nagovijestile da bi također mogle bojkotirati Igre.

Međunarodni olimpijski komitet (MOK) prošle sedmice objavio da bi sportistima iz dvije zemlje moglo biti dopušteno da osiguraju plasman na azijskim kvalifikacijama. Oni se zbog invaziej Rusije na susjednu Ukrajinu ne mogu takmičaiti u evropskim kvalifikacijama.

Ako se kvalificiraju, učestovat će se u Parizu kao neutralni sportisti, bez zastava i himni. To je dio sankcija MOK-a protiv njih, prenosi HRT.

Tim povodom svjetski profesionalni bokserski prvak u teškoj kategoriji Ukrajinac Oleksandr Usik obratio se predsjedniku MOK-a Thomasu Bachu preko Instagrama.

"Ja sam ukrajinski sportista. Osvojio sam olimpijsko zlato u boksu 2012. Ja sam trenutni svjetski prvak u teškoj kategoriji i zovem se Oleksandr Usik.

Želite dopustiti ruskim sportistima da se takmiče na Olimpijskim igrama?

Ruske oružane snage napale su našu zemlju i ubijaju civile. Ruska vojska ubija ukrajinske sportiste i trenere. Uništava sportske terene i dvorane. Medalje koje će osvojiti ruski sportisti su medalje krvi, smrti i suza", izjavio je Usik.