Broj zaraženih medicinskih radnika raste, skoro da nema ustanove u kojoj nema zaraženih radnika - od domova zdravlja do velikih kliničkih cenatara.
Većina njih, oko 90 posto zaraženo je na radnom mjestu, odnosno u kontaktu sa covid pozitivnim pacijentima.
Međutim, ono što je problematično jeste da se zdravstveni radnici, koji se zaraze na radnom mjestu, pošalju na bolavanje uz odbitak od plaće u iznosi 20 posto!?
Tu informaciju potvrdio je za Raport dr. Rifat Rijad Zaid, predsjednik Sindikata doktora medicine i stomatologije.
"To je tačno. To se treba tretirati kao zarazna bolest dobivena na poslu. Ministarstva, kantonalna i federalno, trebaju poslati instrukciju domovima zdravlja da ljekarima i zdravstvenim radnicima koji se zaraze na poslu to pišu u doznakama i da im se plaća 100 posto bolovanje. Mi smo slali dopise ministarstvima, ali naravno niko ništa", kaže dr. Zaid.
Dalje navodi kako se lako može utvrditi da li je neko zaražen na radnom mjestu ili ne.
"Prate se kontakti, ima epidemiološki upitnik. Nisu ljudi budale, ovi koji su se zarazili nisi ušli kartati na moru već su rizikovali svoj i život svojih porodica. Oni su ovako duplo kažnjeni", ističe on.
Dr. Edo Selimić, predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu KS, nam kaže slično.
"To mora raditi poslodavac svakog od zaraženih. Oni tu oblast mora da urade. Pa vi kad krenete na posao i slomite nogu u tramvaju to se tretira kao povreda na radu. Ovdje ima i posla za inspekcije rada. To se mora pratiti i raditi. Jer medicinski radnici rade za sve nas", kaže Selimić.