Svijet

Medvedev zaprijetio svijetu: Pokuša li Zapad kazniti nuklearnu silu poput Rusije, cijelo čovječanstvo moglo bi biti ugroženo

Bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev rekao je da bi pokušaji Zapada da kazni nuklearnu silu poput Rusije za rat u Ukrajini mogli ugroziti cijelo čovječanstvo, dok se u ratu koji traje gotovo pet mjeseci gradovi pretvaraju u ruševine, a hiljade ljudi ostaju bez domova.

Ruska invazija na Ukrajinu, koja je počela 24. februara, izazvala je najozbiljniju krizu u odnosima između Rusije i Zapada od 1962. godine i kubanske krize, kada su se mnogi bojali da je svijet na rubu nuklearnog rata.

Američki predsjednik Joe Biden nazvao je ruskoga predsjednika Vladimira Putina ratnim zločincem i predvodi Zapad u naoružavanju Ukrajine i nametanju teških sankcija Rusiji.

"Apsurdna je pomisao o kažnjavanju zemlje koja je jedna od najvećih nuklearnih sila i potencijalno ugrožava čovječanstvo", rekao je za Telegram Medvedev, koji je sada zamjenik predsjednika Ruskoga vijeća sigurnosti.

Rusija i SAD kontroliraju oko 90 posto svjetskih nuklearnih glava, a svaka ih u svojim vojnim zalihama ima 4000, prema Federaciji američkih naučnika.

Medvedev je prozvao SAD za prolijevanje krvi diljem svijeta, od ubijanja autohtonog američkog stanovništva, američkih nuklearnih napada na Japan i vođenje ratova od Vijetnama do Afganistana.

Pokušaji da se iskoriste sudovi za istraživanje ruskoga djelovanja u Ukrajini bilo bi, rekao je Medvedev, uzaludno i moglo bi izazvati globalnu devastaciju.

Ukrajinska je vojska u srijedu saopštila da je odvratila svako veliko rusko napredovanje prema sjeveru Donjecka, ali pojačava se pritisak granatiranjem grada Slovjanska i okolnih naseljenih mjesta.

U saopštenju se dodaje da ruske snage bombardiraju nekoliko ukrajinskih gradova teškim oružjem kako bi omogućile napredovanje pješadije prema jugu regije i blizu Slovjanska.

Ostale ruske snage, dodaje se, pokušale su zauzeti dva grada na putu prema gradu Kramatorsku, južno od Slovjanska gdje isto tako pokušavaju zauzeti glavnu cestu koja povezuje pokrajine Lugansk i Donjeck.

"Zadržavamo neprijatelja na granici", rekao je guverner Luhanska Sergij Gajdaj ukrajinskoj televiziji. Poslije je rekao da Lugansk još nije pod potpunom okupacijom ruskih snaga te da je Rusija pretrpjela znatne gubitke.

"Nastavit će pokušati napredovati prema Slovjansku i Bahmutu. U to nema sumnje", rekao je.

Gradonačelnik Slovjanska Vadim Ljah rekao je u video poruci da je grad pod granatiranjem zadnje dvije sedmice, dodavši da je od 24. februara ubijeno 17 stanovnika.

Rusko ministarstvo odbrane tvrdi da ne gađa civile, a u srijedu je saopštilo da se koristi preciznim oružjem u gađanju vojnih ciljeva.

Ukrajina je nekoliko puta zatražila od Zapada da pošalje još oružja i odvrati invaziju u kojoj su poginule hiljade ljudi, raseljeni milioni, a cijeli gradovi sravnjeni sa zemljom.

"Napokon, zapadna artiljerija počela je moćno djelovati, oružje koje dobijamo od partnera. A njegova je tačnost ono što nam treba", rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u video poruci.