Vlada Meksika odlučila je pokrenuti proizvodnju vlastitih električnih automobila, čija će cijena varirati od 4400 do 7400 dolara, ovisno o modelu.
Claudia Scheinbaum Pardo, predsjednica Meksika, predstavila je Oliniu, prvog proizvođača mini električnih vozila razvijenih u Meksiku, na nedavnoj vladinoj konferenciji.
Prema njezinim riječima, ti će mali automobili pružiti sigurno, učinkovito i održivo rješenje za urbanu mobilnost.
Kako je navela, u planu je proizvodnja tri vrste električnih mini vozila - jedan model namijenjen je potrebama osobne mobilnosti, primjerice mladih koji djecu voze u školu ili onih koji inače voze motocikle. Drugi model dolazi kao alternativa moto taksijima, pružajući sigurnu, tihu i udobnu alternativu za korisnike, a niske operativne troškove za vozače. Konačno, treći model namijenjen je distribuciji robe na kratke udaljenosti kao održivi odgovor na sve veću potražnju za dostavom u online trgovini i sve učestaliju dostavu namirnica.
Predsjednik Meksika objasnio je kako će se ovi modeli, osim što su cjenovno pristupačni, moći puniti na bilo kojoj utičnici, što će dodatno olakšati njihovu svakodnevnu upotrebu. Cilj je da se regionalni pogoni za sklapanje grade u različitim državama Meksika, kao i da većina komponenti ovih električnih automobila bude meksičkog podrijetla.
“Ideja je da Vlada podrži Tajništvo (Tajništvo za nauku, humanističke nauke, tehnologiju i inovacije) da napravi ovaj dizajn i da se, kada je riječ o sklapanju vozila, dijelovi mogu izrađivati i sastavljati na različitim mjestima, što je jedno od ciljeva. Budući da putovanje automobilom od Sonore do Yucatana ima svoju cijenu, ono također povećava cijenu vozila. "Ako možemo imati tvrtku za sklapanje na Yucatanu i jednu u Sonori, to bi bilo jako dobro jer nam omogućuje prodaju vozila po nižoj cijeni", rekao je Sheinbaum Pardo.
Projekt će koordinirati Ministarstvo nauke, humanističkih nauke, tehnologije i inovacija, a razvijat će ga Nacionalni politehnički institut (IPN) i Nacionalni tehnološki institut Meksika (TecNM). Ulaganje u projekt 2025. godine iznosit će oko 1.200.000 dolara.
„Za sada imamo radni tim; Oni su već uznapredovali. Čak će i privatne tvrtke koje su već dugo posvećene proizvodnji elektromotora u Meksiku biti pozvane", dodao je predsjednik Meksika.
Prekretnica u meksičkoj industriji
Rosaura Ruiz Gutiérrez, tajnica za znanost, humanističke znanosti, tehnologiju i inovacije, rekla je da Olinia, što znači pokret na astečkom jeziku, označava prekretnicu u meksičkoj industriji i ističe suradnju između akademske zajednice, vlade i proizvodnog sektora u potrazi za tehnološkom suverenošću i prosperitet Meksiko.
„Kroz Oliniju nastojimo ostvariti uspješan transfer tehnologije iz akademskog i istraživačkog sektora za osnivanje tvrtki, u ovom slučaju javno-privatnog partnerstva. Ovo je jedan od načina na koji će se ogledati model zajedničkog prosperiteta jer će se dio ostvarenog prihoda usmjeravati u znanost i obrazovanje“, rekao je Ruis Gutiérrez.
Roberto Capuano Tripp, koordinator projekta Olinia, objasnio je da će sva tri modela koristiti višenamjensku modularnu platformu, što znači da će se šasija, motor, pogon i baterija razvijati samo jednom, a toj platformi će se dodavati različite karoserije koje će im omogućiti različite upotrebe.
Precizirao je da će vozila biti nulta emisija, odnosno neće ispuštati stakleničke plinove, neće stvarati buku te će imati puno niže troškove eksploatacije od vozila na benzin. Planirano je da vozila budu opremljena litij-ionskim baterijama.