prva dama SAD

Melania Trump se vraća u Bijelu kuću. Stručnjaci su složni: Žena enigma će ovaj put stvari raditi drugačije

Melania Trump

Dan nakon velike pobjede njezina supruga na izbornoj večeri, Melania Trump obratila se naciji na društvenim mrežama.

“Većina Amerikanaca nam je povjerila ovu važnu odgovornost”, rekla je gospođa Trump.

"Čuvat ćemo srce republike - slobodu", obećala je i pozvala Amerikance da se izdignu iznad ideologije za dobrobit zemlje.

Bila je to kratka poruka, ali je sugerirala promjenu u tome kako će bivša prva dama ovaj drugi put pristupiti ulozi, piše BBC.

Kada je Trump osvojio svoju prvu predsjedničku dužnost 2016., njegova supruga isprva je bila odsutna iz Bijele kućei ostala u New Yorku s njihovim malim sinom. S vremena na vrijeme djelovala je suzdržano s tradicijama koje su postavile prve dame koje su joj prethodile.

No stručnjaci kažu da će ovaj put gospođa Trump vjerovatno biti promišljenija u svom pristupu uglavnom nedefiniranoj ulozi prve dame Amerike.

Rođena kao Melania Knauss, 54-godišnja slovensko-američka bivša manekenka na kraju je zamijenila glamurozni život u pozlaćenim zidovima Trump Towera na Manhattanu za ograničenja političkog života koja je došla s Ovalnim uredom, tokom predsjedničkog mandata.

Neki je opisuju kao "enigmu", gospođa Trump radije je bila manje javna od svojih prethodnika, držeći manje govora u Bijeloj kući i tokom kampanje.

“Bila je jedinstvena među modernim prvim damama”, rekla je Tammy Vigil, vanredna profesorica komunikacija na Univerzitetu u Bostonu i autorica knjige o Michelle Obami i Melaniji Trump.

“Ona radi stvari onako kako ona želi, za razliku od načina na koji ih mora raditi. Ali ona ispunjava osnovna očekivanja.”

Posljednjih godina izbjegavala je svjetla reflektora, a njezina odsutnost potaknula je nekoliko novinskih članaka ovog ljeta s pitanjem: "Gdje je Melania?"

Gospođa Trump pojavljivala se u ključnim prilikama, primjerice kad je njezin suprug krajem 2022. najavio da će se ponovno kandidirati.

Također je prisustvovala republikanskoj nacionalnoj konvenciji u julu noseći žarkocrveno odijelo Christiana Diora, ali nije održala govor - još jedan prekid tradicije.

Kada progovori, njezine riječi izgledaju pažljivo odabrane, nudeći nagovještaje njezina stajališta.

Na skupu svog supruga u Madison Square Gardenu samo nekoliko sedmica prije dana izbora, dala je kratke, ali oštre primjedbe u skladu s porukama Trumpove kampanje o redu i zakonu, oslikavajući New York kao "veliku metropolu" u propadanju zbog neobuzdanog kriminala.

Oglasila se i nakon prvog pokušaja atentata na njezinog supruga, pozivajući na zajedništvo, a počinitelja nazivajući "monstrumom".

U rijetkom intervjuu na Foxu, kasnije je optužila njegove političke protivnike i medije za "raspirivanje otrovne atmosfere" koja je dovela do napada.

Melanija Trump objavila je svoj stav za izbor u svojim nedavnim memoarima, što ju je dovelo u sukob s aktivistima protiv pobačaja unutar Republikanske stranke - iako su te izjave potaknule nagađanja zbog trenutka u kojem su se pojavile, budući da se njezin suprug borio s vođenjem kampanje o tom pitanju nakon poništenja Roe protiv Wadea.

Gospođa Trump pisala je o svojoj manekenskoj karijeri, divljenju suprugu i njihovim prošlim političkim nesuglasicama, ali odlučila je zadržati detalje tih razmirica privatnima.

Međutim, javno je stala uz Trumpa u vezi s kontroverznim stavovima poput njegove lažne tvrdnje da su predsjednički izbori 2020. pokradeni.

"Nisam jedina osoba koja dovodi u pitanje rezultate", napisala je u svojoj knjizi. O nemirima na Kapitolu 6. januara 2021. napisala je da "nije bila svjesna" što se događa jer je bila zaokupljena svojim dužnostima.

Njezina bivša sekretara za medije, Stephanie Grisham, napisala je u svojim memoarima da je Melanija Trump odbila izdati izjavu kojom osuđuje nasilje, zbog čega je Grisham podnijela ostavku.

Neki su se komentatori zapitali je li se uopće uživjela u ulogu prve dame.

Jedna od njezinih biografkinja, bivša CNN-ova reporterka Kate Bennett, tvrdi da je to učinila usprkos svojoj ranoj nevoljkosti.

“Sviđala joj se sva oprema koja ide uz to da bude prva dama i živi u Bijeloj kući,” rekla je Bennett za časopis People 2021. “Mislim da je stvarno uživala u tome.”

U svojim memoarima, Melanija Trump je napisala da ima "snažan osjećaj dužnosti koristiti platformu kao prva dama za dobro".

I rekla je u intervjuu 1999. da bi, ako se njezin tadašnji dečko Trump ikada kandidirao za predsjednika, koristila bivše prve dame Jacqueline Kennedy i Betty Ford kao uzore, nazvavši ih "vrlo tradicionalnima".

Kennedy bila je modna ikona koja je bila posvećena očuvanju Bijele kuće, dok je gospođa Ford bila poznata kao pionir koji se zalagao za prava na pobačaj i prava žena.

Nakon što se preselila u Washington, gospođa Trump počela je preuzimati dužnosti prve dame, kao što je organiziranje ručkova i državnih večera za svjetske vođe u posjetu. Također se usredotočila na estetiku Bijele kuće, naređujući opsežna renoviranja i nadgledajući ambiciozne božićne ukrase (i jednom je tajno zabilježeno kako se žalila na taj posljednji zadatak).

Njezina odjeća bila je predmetom medijske fascinacije i kontroverzi, osobito nakon što je primijećena u jakni na kojoj je pisalo “Mene je baš briga, a tebe?” tokom putovanja u centar za pritvor djece migranata 2018.

Rekla je da je jakna poruka za "narod i lijeve medije" koji je kritiziraju.

Gospođa Trump ponovno se našla na meti kritika nakon što ju je potajno snimao njezin bivši prijatelj i viši savjetnik. Čulo se kako je izrazila svoju frustraciju zbog toga što su je kritizirali zbog politike njezina supruga da odvaja djecu migranata od njihovih porodica.

Kasnije je otkrila da je bila zaslijepljena tom politikom te je Trumpu privatno rekla da ga ne podržava. Predsjednik je odustao od te politike u junu 2018. nakon bure kontroverzi.

Profesor Vigil kaže da je jedan od najvećih izazova s ​​kojima se gospođa Trump suočila u svom prvom mandatu bilo njezino političko neiskustvo, kao i rotirajuća vrata osoblja, koji su bili jednako neiskusni i ponekad nelojalni.

Ali gospođa Trump bez obzira na to bila je tiho aktivna, dodaje profesor Vigil, zalažući se za pitanja poput dobrobiti djece kroz svoju kampanju Budi najbolji protiv internetskog nasilja.

Bila je prisiljena braniti tu kampanju s obzirom na agresivno korištenje društvenih medija od strane vlastitog supruga, rekavši CBS-u 2016. da ga je način na koji se ponašao na internetu doveo u probleme - i povećao broj njegovih sljedbenika.

Također se zalagala za djecu pogođenu opioidnom krizom, a od tada je pokrenula zakladu koja prikuplja sredstva za obrazovanje djece u udomiteljskim porodicama.

Mnogi očekuju da će se taj posao nastaviti nakon što se vrati u Washington, iako ostaje nejasno hoće li ondje živjeti puno radno vrijeme.

Profesor Vigil kaže da je uloga prve dame evoluirala tokom godina i da će gospođa Trump "donijeti odluke o tome koliko aktivna u javnosti želi biti".

"I mislim da će to učiniti puno namjernije."