Njemačka kancelarka Angela Merkel (CDU) upozorila je na opasnost delta-mutacije koronavirusa.
"Ono što nas brine je takozvana delta-varijanta, koja se ponovo vrlo veoma brzo širi u Velikoj Britaniji," rekla je Merkel, nakon razgovora sa pokrajinskim premijerima u Berlinu, prenosi DW.
Svaki dan tokom koga se zabilježi mali broj infekcija ovom varijantom je dobar dan, istakla je Merkel i dodala da je sada važno postići daljnji napredak u vakcinaciji.
"U suštini se nalazimo u utrci sa vakcinisanjem", rekla je kancelarka.
Delta-varijanta relativno rijetka
Na temelju podataka Instituta Robert Koch (RKI), delta-varijanta je u Njemačkoj još uvijek relativno rijetka. Njen udio u ispitanim uzorcima za sada iznosi 2,5 posto, prema izvještaju RKI-a o mutantima klasificiranim kao zabrinjavajućim. Te informacije se odnose na sedmicu od 24. do 30. maja.
Varijante virusa klasificirane su kao zabrinjavajuće, ukoliko se mogu lakše širiti, uzrokovati težak protok bolesti ili ako se virus toliko promijenio tako da zaštita vakcinisanih građana i onih koji su se oporavili može biti narušena. Sa udjelom od 94 posto pregledanih uzoraka, varijanta alfa (B.1.1.7, otkrivena u Velikoj Britaniji) i dalje uzrokuje većinu infekcija širom Njemačke.
"Korona nije nestala"
Merkel je istovremeno trenutni razvoj pandemije u Njemačkoj nazvala "izuzetno zadovoljavajućim" u pogledu broja zabilježenih slučajeva infekcije.
"Možemo reći da su se napori proteklih mjeseci isplatili." Međutim, dodala je, korona nije nestala, što pokazuje eksponencijalni rast infekcija u Velikoj Britaniji zbog delta-varijante virusa.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) ranije je upozorila da se delta-varijanta širi Evropom. Regionalni direktor SZO-a za Evropu, Hans Kluge, pojasnio je da se ona trenutno širi u cijeloj regiji.
Mutacija je možda u stanju da izbjegne djelovanje pojedinih vakcina, rekao je Kluge. Dok se istovremeno u mnogim zemljama mjere ograničenja zbog pandemije polako popuštaju i stoga su ponovo mogući brojni kontakti, kako je rekao, jedan dio ugrožene populacije i dalje je nezaštićen, posebno osobe starije od 60 godina.
"Ne treba dozvoliti da napravimo istu grešku"
"Već smo se nalazili na ovoj tački", rekao je Kluge. "Tokom prošlog ljeta, broj slučajeva postupno se povećavao kod osoba u mlađim starosnim grupama, a zatim se proširio i na starije grupe, što je doprinijelo poražavajućem ponovnom širenju virusa." Ovaj razvoj događaja na kraju je doveo do uvođenja lockdown-a i povećanja broja smrtnih slučajeva tokom jeseni i zime 2020. godine. „Ne treba dozvoliti da napravimo istu grešku", rekao je Kluge.
Regionalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije nije savjetovao odgađanje putovanja, ali je zahtijevao odgovorno ponašanje. Također je zahtijevao ubrzavanje kampanja cijepljenja širom Evrope.