VIRTUELNA STVARNOST

Meta otvara VR operativni sistem i drugim kompanijama, prvi na redu su Lenovo i Asus

Nakon što je potrošila desetke milijardi na virtualnu i proširenu stvarnost, Meta se želi pozicionirati kao pristupačnija alternativa Appleovom Vision Prou i njegovom visionOS-u. Natjecanje s divom iz Cupertina pokazat će se izazovnim, ali otvaranje operativnog sistema Meta Quest i evolucija u otvoreni ekosistem mogli bi znatno doprinijeti povećanju njegove privlačnosti

Meta će OS koji pokreće njihove naglavnike Quest učiniti dostupnim proizvođačima trećih strana. Popratna najava je rebrendiranje operativnog sistema s potencijalno značajnim promjenama politike u vezi s distribucijom softvera. Uređaji koji koriste Metinu platformu pokretat će ono što firma sada naziva Meta Horizon OS. Promjena imena također se odnosi na trgovinu aplikacija Quest, koja se sada zove Meta Horizon Store, a popratna mobilna aplikacija Meta Quest sada je aplikacija Meta Horizon.

Prve partnerske slušalice uključuju jedinicu Asus ROG usmjerenu na igranje, Lenovov uređaj za mješovitu stvarnost i Microsoftov Meta Quest s oznakom Xbox. Svi će ovi proizvodi raditi na Qualcommovim čipovima, koji napajaju uređaje Quest, ali potencijalno bi mogli sadržavati različite konfiguracije leća ili drugih unutrašnjih dijelova. Štaviše, softverski ekosistem Meta postat će otvoreniji. Iako kompanija nije spomenula sideloading, potvrdila je da će softver App Lab uskoro postati vidljiv putem njene primarne trgovine.

Upload VR izvještava da će se App Lab i Horizon Store na kraju spojiti u jedan kanal s relativno slabim moderiranjem prvog.

Meta je predstavila App Lab 2017. kako bi razvojnim programerima dala mogućnosti za distribuciju softvera izvan procesa odobravanja firme, tako da njegova promocija za Horizon OS čini dostupnijima alternativne kanale distribucije aplikacija (kao što je Sidequest) širem krugu ljudi. Meta također želi Google Play Store učiniti dostupnim na Horizon OS-u, ali nije jasno ima li Google takve planove.

Još jedno nastojanje usmjereno na dovođenje više aplikacija na Metinu platformu nadolazeći je okvir za prostorne aplikacije, što će olakšati prijenos mobilnog softvera na Horizon i njegovo pretvaranje u mješovitu stvarnost. Meta nije spomenula kada bi takve aplikacije mogle postati dostupne, ali programeri se sada mogu prijaviti za pristup nizu alata za konverziju. Ako bude uspješna, strategija otvorene platforme mogla bi Metu pretvoriti u Android ili Windows proširene stvarnosti i primarnog Appleovog konkurenta u toj areni.

Kao dio ove promjene u strategiji, Meta je nedavno spustila cijenu Meta Questa 2 na 199 dolara kako bi proširila doseg već popularnih slušalica.