Meta planira podmorski optički internetski kabal dužine 40.000 kilometara, koji će obuhvatiti cijeli svijet i mogao bi koštati više od deset milijardi dolara. Projekt, o kojem je prvi izvijestio stručnjak za podmorske kablove Sunil Tagare, mogao bi biti službeno najavljen početkom sljedeće godine. Međutim, izvori povezani s Metom rekli su da je projekt još uvijek u ranoj fazi.
Samo nekoliko izvođača radova moglo bi izgraditi takvu infrastrukturu, a mnogi su već angažirani na projektima za druge klijente. Ako se projekt realizira, vjerojatno će proći nekoliko godina prije nego što kabal bude postavljen i pušten u rad.
Meta je djelomični vlasnik više od desetak podmorskih mreža, ali ovo bi bio prvi kabal koji u potpunosti posjeduje i kojim u potpunosti upravlja. Google posjeduje nekoliko svojih kablova, dok Amazon i Microsoft nemaju vlastite kablove, već su suvlasnici drugih. Prema izvještajima, Meta će biti jedini korisnik ovog kabela. Smatra se da Meta i njezine usluge čine oko deset posto globalnog prometa putem fiksnog interneta te oko 22 posto mobilnog prometa.
Trenutno, Meta ostvaruje više prihoda na međunarodnim tržištima nego u Sjevernoj Americi. Kabel bi omogućio veće vlasništvo nad infrastrukturom s ciljem osiguravanja stabilnosti svojih usluga, iako će davatelji internetskih usluga (ISP) i mobilni operateri i dalje biti odgovorni za povezivanje korisničkih uređaja. Meta je radila na vlastitim Wi-Fi i mobilnim internetskim projektima, no s Wi-Fi projektom prestala je 2022.
Očekuje se da će kabal prolaziti od istočne obale SAD do Južne Afrike, zatim do Indije i sjeverne obale Australije, prije nego što stigne do američke zapadne obale. Izbjegavao bi područja koja predstavljaju "velike tačke potencijalnih kvarova". To uključuje Crveno more, Južno kinesko more, Egipat, Marseille, Malajski prolaz i Singapur. Također bi zaobilazio mnoga geopolitička žarišta.