ZAŠTITA PRIVATNOSTI

Meta Platforms zbog prigovora regulatora stavila umjetnu inteligenciju na čekanje

Meta Platforms je pauzirala planove razvoja svog digitalnog osobnog pomoćnika temeljenog na umjetnoj inteligenciji, namijenjenog evropskom tržištu, nakon što je dobila prigovore irske regulatorne agencije zadužene za zaštitu privatnosti.

Data Protection Commission (DPC) zatražila je pauzu u obuci velikih jezičnih modela na sadržaju javno objavljenom na korisničkim profilima na Facebooku i Instagramu.

Iz Mete su poručili kako su razočarani tim zahtjevom, naročito zbog toga što su u razvoj uklopili povratne informacije pristigle od regulatora, a evropska tijela za zaštitu podataka obavijestili u martu ove godine.

Nedavno su počeli obavještavati evropske korisnike kako će prikupljati njihove podatke i ponudila opciju uskraćivanja dozvole za to, nastojeći uskladiti se s evropskim zakonima o privatnosti.

Najavili su kako će nastaviti sarađivati s DPC-om, ali također ističu kako su Google i OpenAI već koristili podatke Evropljana za treniranje umjetne inteligencije.

U sukobu s GDPR-om?

Ako im regulatori ne dopuste korištenje podataka korisnika za treniranje svojih modela, mogu isporučiti samo lošiji proizvod. Zbog toga su Meta AI stavili na čekanje.

Evropski regulatori pozdravili su tu odluku.

Zahtjev DPC-a uslijedio je nakon kampanje grupe NOYB (None of Your Business), koja je podnijela 11 tužbi protiv Mete u nekoliko evropskih država.

Osnivač NOYB-a Max Schrems rekao je kako se tužba temelji na Metinoj pravnoj osnovi za prikupljanje osobnih podataka.

'Meta u osnovi govori da može koristiti bilo koje podatke iz bilo kojeg izvora za bilo koju svrhu i učiniti ih dostupnima bilo kome u svijetu, sve dok se to radi putem tehnologije umjetne inteligencije.

Ovo je očito suprotno od usklađenosti s GDPR-om', ustvrdio je Schrems, a prenosi Verge.