Svijet

Michel obećao nastavak podrške Ukrajini u ratu protiv ruske agresije

Predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel obećao je u ponedjeljak da će nastaviti podržavati Ukrajinu protiv ruske agresije "koliko god bude potrebno".

Dodaje da će čelnici Evropske unije "masovno povećati" proizvodnju municije za slanje u ratom razorenu zemlju.

Michel u Ruminiji

Michel se sastao s rumunskim predsjednikom Klausom Iohannisom u palati Cotroceni u Bukureštu, gdje su dvojica čelnika razgovarali o podršci EU Ukrajini, sigurnosnim pitanjima u susjednoj Moldaviji i nastojanjima Rumunije da se pridruži evropskoj zoni bez provjere ličnih dokumenata, poznatoj i kao Schengenska zona.

"Ponovo pojačavamo našu vojnu podršku. Prošle sedmice dogovorili smo se da hitno isporučimo milion komada municije Ukrajini. Masovno ćemo povećati naše proizvodne kapacitete", izjavio je Michel na konferenciji za novinare

Prošle su sedmice, ministri vanjskih poslova i odbrane EU odobrili plan za brzu proceduru kupovine za direktne pregovore s industrijskim dobavljačima municije u Evropi, i planiraju slanje milion granata u Ukrajinu u narednih 12 mjeseci. Ne žele, međutim, sve članice EU da učestvuju u nabavci municije za Ukrajinu.

Predsjednik Iohannis izjavio je da "ovo nije vrijeme za oklijevanje u održavanju jedinstva i solidarnosti s Ukrajinom" dok se rat nastavlja, dodajući da "podrška mora biti održana i ojačana na svim nivoima".

Dvojica čelnika također su razgovarali o situaciji u kandidatkinji za članstvo u EU Moldaviji, koja se suočila s produženim nizom kriza otkako je Moskva pokrenula svoj rat u susjednoj Ukrajini.

Destabilizacija Moldavije

Michel je izjavio da su Rusija i njeni saveznici pojačali napore za destabilizaciju Moldavije "stvaranjem energije orjužjem, provođenjem kibernetskih napada, organiziranjem protesta i drugim subverzivnim aktivnostima".

Michel će u utorak otputovati u Moldaviju gdje će se u prijestolnici Kišinjevu sastati sa predsjednicom Majom Sandu i premijerom Dorinom Receanom.

Uprkos tome što je Rumunija pristupila NATO-u 2004. i EU tri godine kasnije, prošle godine njoj je, skupa s Bugarskom, poručeno da mora čekati duže kako bi postala članica Schengenske zone - najveće svjetske zone slobodnog putovanja - radi zabrinutosti nekih zemalja zbog migracija.

Michel je izrazio punu podršku nastojanjima Rumunije da se pridruži Schengenskoj zoni, prenosi AP.