nova verzija

Microsoft ima tako efikasnu umjetnu inteligenciju da je još ne smije pustiti u javnost?

Modeli umjetne inteligencije (AI) postaju sve realističniji. Kompanije poput OpenAI-ja izrađuju alate koji mogu replicirati slike, audio i video zapise na načine koje je sve teže prepoznati kao takve.

U Microsoftu su, navodno, razvili alat koji je toliko dobar u tome da su odlučili ne pustiti ga u javnost još neko vrijeme.

Riječ je o novoj verziji njihovog jezičnog modela neuronskih kodeka Vall-E 2, koju su opisali na službenom blogu.

Kako je navedeno, Vall-E 2 postiže "ljudski paritet", što bi trebalo značiti kako odgovori koje daje zvuče kao da su ih dali pravi ljudi.

Čini se kako novi model nema problem s beskonačnom petljom koji je original imao prilikom obrade ponavljajućih tokena.

Vall-E 2 uzima u obzir tokene koji se ponavljaju i stoga može dekodirati uzorak koji ih sadrži. Osim toga, skraćuje dužinu zadane sekvence grupiranjem kodeka.

To bi, tvrde u Microsoftu, trebalo ubrzati interferencije i preskočiti probleme koji proizlaze iz modeliranja dugih sekvenci.

Zbog toga postiže ljudski paritet u kategorijama kao što su robusnost govora, prirodnost i sličnost.

"VALL-E 2 može generirati točan, prirodan govor u točnom glasu izvornog govornika, usporediv s ljudskom izvedbom", ustvrdili su iz ove kompanije.

firma je također pružila primjere modela koji dovršava rečenicu nakon što su mu dani segmenti uzorka snimka, u dijelovima od tri, pet i deswet sekundi.

Ovo pokazuje kako je model sposoban uzeti vrlo kratak primjer glasa i replicirati ga s tekstom koji se ne pojavljuje u izvornoj snimci uzorka.

I dalje ima puno mana koje biste očekivali kod modela pretvaranja teksta u govor (netočan izgovor, zamuckujući govor i tome slično. No, napredak je vidljiv.

U Microsoftu su svjesni kako bi njegov model mogao biti opasan ako se koristi zlonamjerno.

Model je, naveli su, namijenjen korisnicima koji daju pristanak za replikaciju njihovog glasa, a također bi trebao imati i protokol za provjeru pristanka prije obrade zahtjeva.

Čini se kako sigurnosni protokol trenutno ne postoji, što je vjerovatno razlog zašto Microsoft zasad neće VALL-E 2 ponuditi široj javnosti, piše Life Hacker.