Opasni patogeni mogu prodrijeti kroz tretman otpadnih voda postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda zahvaljujući zaštitnom sloju na sitnim plastičnim česticama.
Mikroplastika u otpadnoj vodi može spriječiti ubijanje virusa i bakterija u postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda. Ugrađeni u tanak sloj sluzi na malim plastičnim česticama, patogeni prolaze kroz tretman otpadnih voda postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. To pokazuje studija iz Norveške.
Bilo u vodi ili na kopnu – plastični otpad se može naći gotovo svuda u našem okruženju, često u obliku sitnih čestica. Ljudi su također stvorili novo stanište za mikroorganizme: plastisferu. Zato što se na mikroskopski malim plastičnim česticama formira tanak, ljepljiv sloj sluzi, koji sadrži viruse i bakterije - nazvan biofilm.
Studija iz 2022. godine pokazala je da mikroplastika koja pluta u moru može nositi patogene, a američki istraživački tim je u to vrijeme otkrio da su morske životinje sve više obolijevale od infekcija koje su ranije pogađale samo kopnena stvorenja.
Mikroplastika također pluta u otpadnim vodama. Zaštićeni u biofilmu od čestica virusi i bakterije ulaze u prečišćenu otpadnu vodu, pišu autori aktuelne studije u časopisu PLOS ONE.
Istraživački tim, predvođen mikrobiologom Ingunom Lundom Witsom sa Norveškog univerziteta prirodnih nauka, pokazao je da se patogeni koji se kriju na mikroplastici ne ubijaju u postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda, kao što je to obično slučaj.
Istraživači su pronašli jasne dokaze o virusima i bakterijama u plastisferi, uključujući noroviruse, adenoviruse, bakterije coli i patogene listerioze.
U laboratoriji, tim je pokazao da su različiti patogeni prisutni i u netretiranoj i u pročišćenoj otpadnoj vodi. Ovo sugerira da biofilm na plastičnim česticama štiti patogene od tretmana otpadnih voda, tvrde naučnici.
Studija pokazuje koliki je potencijal mikroplastike da zadrži i širi patogene - a to je izazov za siguran tretman i ponovnu upotrebu otpadnih voda.
Mikroplastika predstavlja rastuću prijetnju ljudskom zdravlju. Sićušne čestice mogu uzrokovati upalu i promjene tkiva u tijelu hormnonske poremećaje te rak, piše Heute.at.