Politika

Milan Tegeltija za Raport: Opasni i potpuno neprimjereni pritisci na pravosudni sistem

Milan Tegeltija Milorad Dodik dogovor

Izjave i saopćenja koja su posljednjih dana objavljivanja iz određenih političkih krugova, a vezano za aferu „Respiratori“, komentirao je i predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Milan Tegeltija.

„Povodom izjava i saopštenja koje proteklih nekoliko dana dolaze od visokih političkih predstavnika Stanke demokratske akcije te same političke stranke SDA koje se odnose na rad Tužilaštva BIH u predmetu vezanom za nabavku respiratora U FBiH,  bez namjere da na bilo koji način prejudiciram ishod istrage i krivičnog postupka, poštujući presumpciju nevinosti koja se odnosi na svakog građanina BiH bez obzira kakvu funkciju obavljao, moram da istaknem  da svjedočimo flagrantnom, teškom i opasnom političkom pritisku na pravosudni sistem, a posebno na rad Tužilaštva BiH i to, kako pritisku na rad glavnog tužioca tog Tužilaštva, tako i na rad postupajućih tužilaca u pojedinačnom tužilačkom predmetu.

Očigledno je da se radi o pokušaju političke opstrukcije krivične istrage i prejudiciranja  njenog ishoda, te pokušaja da se pod političkim pritiskom izdejstvuju odgovarajuće odluke pravosudnih institucija“, smatra Tegeltija. Dodaje da je očito da su glavni tužilac i postupajući tužilac u ovom krivičnom predmetu izloženi dosad nezabilježenom intenzitetu političkog pritiska, omalovažavanja i čak proglašavanja državnim neprijateljima zato što, kako kaže Tegeltija, rade svoj posao, a njihov posao je provođenje istrage i utvrđivanje svih relevantnih činjenica i dokaza vezanih za pojedinačni slučaj.

„Pozivam političke predstavnike SDA, da bez ikakvog odlaganja, prestanu sa ovakvim atacima i pritiskom na pravosudni sistem, kako bi pravosudne institucije mogle da obavljaju posao iz svoje nadležnosti u normalnoj demokratskoj atmosferi u kojoj postoji podjela vlasti, bez da ih se proglašava neprijateljima države i slično, te im se na taj način stavlja meta i etiketa usljed koje može doći i do ugrožavanja njihove lične sigurnosti.

U jednoj demokratskoj zemlji tužioci ne bi smjeli biti pod ovakvim pritiskom, to je u demokratiji nezamislivo.

Sasvim sam siguran da će Tužilaštvo BiH, njegova glavna tužiteljica i postupajući tužioci, profesionalno utvrditi sve činjenice i dokaze vezane za pojedinačni slučaj te donijeti tužilačku odluku zasnovanu na dokazima koje probave tokom istrage“, smatra Tegeltija.

Međutim, kako ističe, ne smije  se dopustiti da tužioci radeći svoj posao budu stigmatizovani u društvu u kojem žive i da svoj posao rade u uslovima etiketiranja , pritisaka , napada i nesigurnosti.

„To je ambijent u kojem sutra svaka odluka, kakva god da bude, bilo tužilaštva bilo suda, perceptivno u javnosti može biti protumačena kao rezultat pritiska, a ne kao plod rezultata istrage i dokaza, što će dodatno narušiti ionako krhko, kako povjerenje u pravosudni sistem, tako i u državu i institucije uopšte“, kaže Tegeltija.

Zbog toga, još jednom poziva sve predstavnike političkih partija da se uzdrže izjava kojima se ozbiljno narušavaju osnovni postulati demokratske podjele vlasti, vladavina prava i demokratije uopšte.