Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović danas je ponovio da će podržati formiranje trećeg entiteta u FBiH, ukoliko u to krene HNS Dragana Čovića.
"Ovo su užasno ozbiljne stvari. Ovo ispada moja solo igra, a ja mogu ovako, mogu onako, ali Hrvati će na kraju ići na institucionalno povezivanje, praktički treći entitet. O tome se radi, to piše u tim dokumentima, ljudi su se za to spremili. To neće proći bez tenzija, to je plan B. Nisam za to, ali ću to morati podržati", rekao je Milanović.
Danas je to ponovio.
"Recimo da dođe do pobune u Bosni i Hercegovini, da se Hrvati otcijepe ili da proglase treći entitet. Dakle, oni prijete time. Meni je to ekstremno, to je krajnja varijanta, u kojoj ću ih ja, uz ovakvog jadnika od premijera, morati podržati. Ja ovo radim zato da se ovo izbjegne."
Time je Milanović podržao antidejtonsko i antiustavno djelovanje i to kao predsjednik države koja je potpisnica Dejtonskog sporazuma koji ne predviđa nikakav treći entitet. Samo prihvatanje ideje teritorijalne reorganizacije mimo dogovora u BiH znači podržavanja raspada i podjele jedne države.
Stručnjak za ustavno pravo profesor Kasim Trnka kazao je za Raport da ne zna može li se za ovakvo postupanje reći da se radi o agresiji, ali da je siguran da se radi o miješenja u unutrašnje stvari BiH.
"Ne znam baš agresija, ali svakako miješanje u unutrašnje stvari suverene države jeste sigurno. Međutim, nije to baš nešto iznenađujuće jer, ustvari, i u povijesti uloga Hrvastke s jedne strane, pa i Srbije sa druge strane, je uvijek bila takva, naročito u režimu Tuđmana i Miloševića. Izgleda, evo da se nastavlja i dalje ideja o podijeli BiH.
Svjesno podržava tu ideju jer zapravo hoće da nastavim Tuđmanovim putem, što naravno jeste antidjetonsko djelovanje, ali prema svemu sudeći on to govori zbog unutrašnjih potreba. Sprema se da dobije novi mandat i zato podilazi ekstremnim nacionalnistima u Hrvatskoj, prije svega brojnim hercegovcima koji su glasačka mašina u Hrvatskoj", naveo je Trnka.
Govoreći o prijetnjama HDZ-a odnosno HNS-a, Trnka kaže da se radi o pritisku.
"To je ustvari pritisak ne bi li se desio nastavak pregovora o Izbornom zakonu. Ne postoje realne pravne mogućnosti da do toga dođe. Jedanput je pokušano pa je Hrvatska samouprava doživjela fijasko. Bivši član Predsjedništva koji je to zagovarao je bio suspendovan od strane visokog predstavnika. Dakle, ne postoje ustavne ni druge mogućnosti da se to desi. Osim potpunog poremećaja pravne države i potpunog haosa u međunarodnim odnosima. Svakako da smo mi daleko od tog haosa, to je neka teorijska mogućnost, realna ne postoji", zaključuje Trnka.