Politika

Milanovićeve izjave zabrinule NATO. Grlić Radman: Dobili smo veliki broj poziva, saniramo štetu

Članice NATO-a zbog izjava predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića o blokadi švedskog i finskog članstva u NATO-u misle da je Hrvatska promijenila svoju vanjsku politiku, rekao je u šef diplomatije Gordan Grlić Radman koji je o toj temi razgovarao s kolegama iz dvije države.

Milanović je u utorak rekao kako Sabor "ne smije ratificirati ničiji pristup NATO-u" dok se ne promijeni izborni zakon u BiH, a ulazak Finske i Švedske u savez smatra "vrlo opasnom avanturom".

Ministar vanjskih i evropskih poslova u srijedu je izjavio da je izjava predsjednika "polučila velik broj poziva" te da je u utorak o njoj razgovarao s finskim kolegom, a u srijedu sa švedskom kolegicom.

"Ovim pozivima saniramo međunarodnu političku reputacijsku štetu", rekao je Grlić Radman, dodavši da su Milanovića prenijeli svi najvažniji mediji, a "sve države članice NATO-a izrazile su veliku zabrinutost".

"Oni vam uvijek misle da ako je to predsjednik rekao, da je Hrvatska promijenila svoju vanjsku politiku", kaže ministar.

Suprotno premijeru Andreju Plenkoviću koji je u utorak rekao da bi Milanović trebao sam blokirati članstvo dviju država na nadolazećem NATO sastanku "ako je frajer", Grlić Radman je izjavio da takav veto ne postoji, "a da i postoji, to bi bila politička blamaža".

Šef diplomatije izjavio je da države članice nakon aplikacije neke zemlje za članstvo moraju u svojim nacionalnim parlamentima potvrditi zakon o ratifikaciji koji predlaže vlada.

Grlić Radman je naglasio kako članstvo Švedske i Finske, već kompatibilnih s NATO savezom, treba odvojiti od pitanja reforme izbornog zakona u BiH koju Vlada "snažno podržava".

Dvije države imaju "nedvojbenu i bezrezervnu podršku" Hrvatske, a njihovo priključivanje NATO-u predstavlja veliki izazov za njih, imajući u vidu njihovu tradiciju politike neutralnosti kroz stoljeća i rusku agresiju na Ukrajinu koja je gotovo promijenila svjetski međunarodni poredak.

Grlić Radman se u telefonskim razgovorima s dvoje ministara dotaknuo i pitanja BiH 'oko kojega Hrvatska ima njihovu podršku i razumijevanje'.

"Mi smo i danas dugo razgovarali o BiH, koliko je za nas to jedno sigurnosno, političko, ali i emocionalno pitanje", rekao je Grlić Radman o razgovoru sa švedskom ministricom Ann Linde koja je nedavno boravila u Sarajevu.

Grlić Radman je dvoje ministara rekao kako su Hrvati kao autohtoni narod u BiH "stiješnjeni između srpskog separatizma i bošnjačkog unitarizma".