Federalno ministarstvo trgovine zajedno sa Udruženjem poslodavaca, udruženjima potrošača i Sindikata trgovine pokrenulo je projekat 'zaključavamo cijene' kojim se cijene za 40 prehrambenih i higijenskih proizvoda smanjuju i zaključavaju na period od 3 mjeseca. Projekat je zvanično stupio na snagu 15. decembra.
Pitali smo federalnog ministra trgovine Amira Hasičevića kako teče akcija i kakvi su dosadašnji rezultati, ali razgovarali smo i o raznim drugim temama kao što su Zakon o zaštiti potrošača, Zakon o neradnoj nedjelji, minimalnoj plaći...
"Prema dosadašnjim podacima koje smo dobili od domaćih lanaca trgovina, možemo zaključiti da je porast grupe od ovih 40 artikala u ukupnom učešću u prodaji značajno porastao. Prikupljamo sve podatke i do kraja mjeseca ćemo se obratiti sa službenim podacima. Evaluirat ćemo situaciju na mjesečnom nivou", najavio je ministar.
Konkretni ciljevi akcije su, kaže, bili da se uspostavi jedna kontrola i dijalog svih strana potrošača, trgovaca, proizvođača i Ministartva.
Stabilizacija cijena
"Najveći efekat je što vršimo stalnu kontrolu na tržištu i što smo uspjeli stabilizovati cijene da nema više neopravdanog rasta cijena, a što je bio slučaj ranije. Ovom akcijom, koja je bila na dobrovoljnoj osnovi, napravili smo dogovornu intervenciju na tržištu. Ključni efekat je što smo u stalnom procesu kontrolisanja cijena i dešavanja na tržištu i stalnom dogovoranju sa svim akterima o narednim koracima, ali i efektima ovih", kaže ministar Hasičević.
Ono što sad brojke pokazuju jeste da smo za novembar i oktobar prošle godine imali inflaciju 0.1% i za ova dva mjeseca prehrambeni proizvodi bilježe prvi put pad u nekom dugom vremenu, navodi.
"Ono što je nama bitno je da je ova akcija sa ovih 40 artikala uspjela da ušifri cijene zato što artikli koje smo mi definisali oni su ipak predstavljali sve ostale artikle koje nisu obuhvaćeni jer se moraju držati toga. Mi znamo da oni koji nisu učesnici (uvozni artikli op.a) stalno provjeravaju ove cijene i prilagođavaju svoje cjenovne politike ovim definisanim", govori.
Uskoro nova akcija
S obzirom da je ova akcija predviđena do 15. marta, ministar kaže da rade na novoj akciji 'Pametni potrošač'.
"Pokušat ćemo napraviti jednu aplikaciju, koju smo predvidili u budžetu, gdje bi naši građani mogli da se uključe u, na neki način, proces donošenja odluka. Moći će reći šta žele i po kojoj cijeni. Na osnovu toga bismo mi zajedničkim dijalogom vidjeli koliko možemo ispoštovati njihove želje i donijeli konačnu odluku."
Dodaje da su uspjeli obezbijediti dovoljnu količinu artikala da ne bi došlo do nestašice, kao što je, kako kaže, u nekim drugim zemljama ovakva akcija prouzrokovala nestašicu proizvoda.
Najmanji rast inflacije u regionu
Što se tiče inflacije i prognoza za naredni period, ministar finansija kaže da je teško garantovati bilo šta, ali da trenutno imamo najmanji rast iflacije u regionu. Ali opet treba biti oprezan obzirom da ove inflatorne mjere i neki potezi, kao što smo radili ove godine, su trebali biti prethodno doneseni.
Napominje da je inflacija za oktobar i novembar 2023 iznosila 0,1 % dok je za isti period 2022. godine bila jedna od najvećih u regionu.
"Uspjeli smo stabilizovati i usporiti rast inflacije i trenutno imamo najmanju stopu rasta inflacije u regionu", kaže ministar Hasičević za Raport.
Neradna nedjelja
Što se tiče zabrane djelovanja prodajnih objekata nedjeljom, ministar kaže da je zakon upućen u parlamentarnu proceduru te da očekuju da on što prije dođe na dnevni red.
"Nacrt zakona će ići u javnu raspravu, zatim u Prijedlog zakona i gledat ćemo da u što kraćem roku taj zakon zaživi."
Što se tiče Zakona o zaštiti potrošača kojeg je najavio krajem prošle godine, ministar kaže da će uskoro predstaviti prvi draft Zakona.
"Planiramo da u paralmentarnu proceduru dođe do kraja marta. Zakon je opširan, osnovna strategija je bila homogenizacija tržišta na državnom nivou, trenutno imamo jedan stari zakon koji važi u FBiH i u Distriktu Brčko. Zakon o zaštiti potrošača na entitetskom nivou ima RS. Priča je bila ako uspijemo napraviti neku vrstu homogenijzacije na teriotiriji RS i FBiH ovi odredbi, da bi kroz njih moglo biti brže donijeti ovaj zakon koji se nalazi u prestupnim pregovorima."
Nakon što je propao zakon o minimalnoj plaći, najavljena je isplata dvije prosječne plaće koje neće biti oporezive u narednih šest mjeseci. Ministar Hasičević kaže da i dalje traju pregovori i da će to biti ispoštovano u nekom narednom periodu.
Digitalizcija Ministarstva
Ističe da mu je posebno drago što su u budžetu odobrili novac za Ministarstvo trgovine FBiH i digitalizaciju.
"Dobili smo pare i idemo u digitalizaciju Ministarstva. Dižemo ponovo našu aplikaciju FMT Oil koja je bila pala. Tu pratimo nadzor i kontrolu prometa nafte i naftnih derivata. Otrpilike, u FBiH je to negdje oko 800 miliona litara, oko osam miliona KM se prikupi naknade za formiranje robnih rezervi i pošto je ona oporeziva onda 1.360.000 KM PDV-a samo javnih prihoda od toga imamo pored ovih osam miliona takse. Zato nam je to jako bitno", kaže.
Ministar zaključuje da u ovoj godini sa Ekonomskim fakultetom u Sarajevu planiraju raditi Strategiju razvoja trgovine za FBiH koja nije donešena.